Najbardziej dotknięci "kryzysem ogórkowym" hiszpańscy przedsiębiorcy wszczęli procedury prawne przeciwko rządowi Niemiec, który początkowo wskazał na warzywa dwóch firm andaluzyjskich, Frunet Bio i SAT Costa de Almeria, jako źródło zakażeń bakterią EHEC.

Biznesmeni sceptycznie odnoszą się do rezultatów rozmów rządu w Madrycie z władzami niemieckimi odnośnie odszkodowań i zamierzają bezpośrednio pozwać Niemcy za "bezzasadne zniszczenie branży owocowo-warzywnej".

Lokalny rząd Andaluzji szacuje straty tylko w tym regionie na 75 mln euro. W całej Hiszpanii straty oceniane są na ponad 200 mln euro.

Firma Frunet Bio, eksportująca ekologiczne warzywa i owoce, zatrudniła już niemiecką kancelarię adwokacką Linden Partners z Berlina, zespół prasowy oraz tłumaczy. Teraz zbierane są dowody do pozwu.

"Zostałem osobiście oskarżony i zniszczono mi życie - powiedział właściciel firmy Antonio Lavao. - Sam się będę bronił, bo nikt mnie nie obroni".

Roczne obroty firmy wynosiły 15 mln euro. Teraz przedsiębiorstwo jest czasowo zamknięte z powodu milionowych strat.

Także SAT Costa de Almeria przygotowuje pozew. Wyładowane owocami i warzywami ciężarówki tej firmy wciąż zawracają z granic państw, które anulowały kontrakty.

"Trzeba przestać mówić o +kryzysie ogórkowym+ i powiedzieć, że naprawdę jest to problem sanitarny Niemiec, którego nie wiedzą jak rozwiązać" - powiedział rzecznik firmy. "Wyrządzono wiele szkody, ucierpiała także marka hiszpańska; to jest sprawa ogólnokrajowa" - dodał.

Enterokrwotocznym szczepem bakterii Escherichia coli (EHEC) zostało zarażonych ponad tysiąc osób, głównie w Niemczech. Do tej pory zmarło tam 17 chorych, jedną ofiarę śmiertelną odnotowano też w Szwecji. Niemieckie władze podejrzewały początkowo, że źródłem zakażeń były importowane z Hiszpanii ogórki, ale badania tego nie potwierdziły.