Cisco przewiduje gwałtowny wzrost liczby tabletów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń i inteligentnych gadżetów. Ruch w sieci zdominują przekazy wideo i do końca 2015 roku co sekundę w Internecie będzie się oglądać milion minut filmów i nagrań wideo – relacjonuje portal advanced-television.com

Prognoza pochodzi z zaprezentowanego przez Cisco piątej już z kolei dorocznej edycji Visual Networking Index, w której zakłada się, że w tym samym okresie czasu dostęp do Internetu będzie miało 40 proc. ludności świata, czyli prawie 3 mld ludzi. Według Cisco ruch w sieci osiągnie wielkość 966 eksabajtów rocznie. Eksabajt to jeden kwintylion bajtów (10x18). W 2004 roku ruch internetowy na świecie po raz pierwszy przekroczył w ciągu miesiąca wielkość jednego eksabajta.

Suraj Shetty, wiceprezydent Cisco ds. globalnego marketingu przypomina, że obecnie w powszechnym użytku jest IPv4, czwarta wersja protokołu komunikacyjnego IP przeznaczonego dla Internetu, a najbliższa przyszłość należy do szóstej wersji, IPv6. „Jednak największym wyzwaniem jest inteligentne zarządzanie tym ruchem” – podkreśla Shetty.

W przyszła środę, 8 czerwca przypada Światowy Dzień IPv6. W testowaniu najnowszej wersji protokołu komunikacyjnego do Cisco dołączą tacy internetowi i medialni potentaci, jak Verizon, Yahoo, Google, Facebook, TimeWarner, czy Comcast.