Im mniej polityki w biznesie, tym lepiej dla gospodarki - przekonywał w środę uczestników Forum Młodych Przedsiębiorców "Młodzi Innowacyjni" prof. Leszek Balcerowicz. Forum to spotkanie ludzi, którzy innowacyjnymi działaniami chcą osiągnąć sukces w biznesie.

Prof. Balcerowicz, odnosząc się do skierowanego do administracji hasła odbywającej się w środę Warszawie konferencji - "Nie przeszkadzać!", podkreślił, że takie podejście oznacza mniej polityki w gospodarce. "Innowacyjność będzie, jeśli to będzie się opłacać, państwo nie będzie rabować zamiast chronić, jeśli jasne będą przepisy, jeśli przewidywalne będą zasady finansowe" - podkreślał.

"Najkorzystniejsze dla innowacji byłoby maksymalne ograniczenie udziału polityki w gospodarce, bo nie ma żadnego powodu, żeby miała ona na nią wpływ" - podkreślił profesor. "Musicie strzec konkurencyjności i uważać na polityków, bo monopole, które ograniczają konkurencję i innowacje, są tworzone przez polityków" - mówił do młodych uczestników spotkania.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który również był gościem Forum, apelował do młodych przedsiębiorców, by swój sukces budowali na solidnych podstawach, nie wierzyli tylko w talent i łut szczęścia, ale by solidnie przygotowali się do działania, zdobywając wiedzę. Według niego, dla innowacyjnych przedsiębiorców najważniejsze są jednak marzenia. "W latach 80. ja byłem swego rodzaju innowatorem w polityce i rzeczywistość przerosła nasze marzenia i oczekiwania" - mówił.

Kwaśniewski powiedział, że obecnie zmieniła się skala wyzwań. "W latach 80. i 90. poziom tych działań był lokalny, ogólnopolski, czasem na skalę Europy Centralnej. Teraz te wyzwania są globalne i apeluję, żeby wszystko, co robicie odnosić do poziomu światowego" - podkreślił. "Trzeba mierzyć się ze światowymi potęgami i wierzę, że się wam to uda" - motywował uczestników spotkania.

Właściciele nowych firm pytali, czy pomocą dla nich nie byłoby odrębne od resortu gospodarki - ministerstwo przedsiębiorczości. "Rozwiązaniem nie jest żaden nowy urząd, bo można byłoby powołać ministerstwo dobrobytu, tylko że to nic nie da" - przekonywał Balcerowicz. Również Kwaśniewski sceptycznie odnosił się do takiego pomysłu.

Kwaśniewski i Balcerowicz przypominali uczestnikom Forum, że można pomóc sobie przez udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych i wskazanie w wyborach tych partii, które dbają o rozwój innowacyjności.

"Udział młodych wśród wszystkich przedsiębiorców w Polsce sięga 34 proc. - o ponad 10 proc. więcej niż średnia dla UE"

"4 lata w życiu człowieka - szczególnie w moim obecnym wieku to widzę - to chwila, mija bardzo szybko. Ale zapewniam, że przez 4 lata zły rząd może na prawdę wiele zepsuć" - podkreślał Kwaśniewski. "Kluczem do wsparcia dla innowacyjności jest mobilizacja ludzi, którzy nie tylko deklarują wolność, ale też chcą coś zrobić" - mówił w kontekście wyborów Balcerowicz.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak podała, że stopa przedsiębiorczości młodych Polaków poniżej 30. roku życia jest zdecydowanie powyżej średniej dla krajów UE. "Udział młodych wśród wszystkich przedsiębiorców w Polsce sięga 34 proc. - o ponad 10 proc. więcej niż średnia dla UE" - powiedziała.

Uczestniczący w spotkaniu mogli skorzystać z porad ekspertów - prawników, ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej zajmujących się opiniowaniem pomysłów na działalność gospodarczą i kalkulacją ryzyka takiej działalności. Można było też porozmawiać z ekspertami z Urzędu Patentowego, zajmującymi się ochroną wynalazków, oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, którzy odpowiadali na pytania dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz wsparcia państwa dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

Wnioski z Forum zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą mają zostać przedstawione za tydzień podczas warszawskiego II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki - "Włącz innowacje". Kongres organizowany jest pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.