Minister energetyki Litwy Arvydas Sekmokas potwierdził, że jest dwóch kandydatów inwestycyjnych.

"Otrzymane dokumenty będą omawiane wspólnie z partnerami: z przedstawicielami Estonii, Łotwy i Polski. Będą odbywały się konsultacje z Komisją Europejską" - powiedział minister, informując, że "jeszcze tego lata zamierza się wyłonić najlepszą propozycję, a następnie ze zwycięzcą będzie uzgadniana treść umowy".

Jak odnotowuje dziennik, litewski "rząd zamierza zwrócić się do Sejmu z prośbą o wydłużenie terminu negocjacji z obecnymi kandydatami, bo do wyznaczonego terminu, 14 lipca, nie zdąży się podpisać umowy".

Siłownia ta ma być wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii

Zakłada się, że strategiczny inwestor będzie zarządzał pakietem co najmniej 51 proc. akcji nowej siłowni.

Siłownia ta ma być wspólnym projektem Litwy, Polski, Łotwy i Estonii. Jej budowa ma ruszyć w 2014 roku, a w 2020 roku elektrownia ma już produkować energię.

W kwietniu prezes Westinghouse na Europę Anders Jackson powiedział w rozmowie z PAP, że firma jest zainteresowana budową elektrowni w Visaginas i prowadzi rozmowy z litewskimi władzami.

W połowie maja przedstawiciele litewskich władz oraz szefowie firmy Visagino Atomine Elektrine potwierdzili, że prowadzą rozmowy z potencjalnymi inwestorami, choć nie chcieli ujawnić o jakie firmy chodzi. Przyznali jedynie, że jest więcej niż jeden zainteresowany.