Fundusze pożyczkowe jednoczą siły w internecie. Pracują nad portalem, który umożliwi małym firmom dostęp do pożyczek za pośrednictwem sieci
Portal przygotowuje Polski Związek Funduszy Pożyczkowych – organizacja zrzeszająca zdecydowaną większość funduszy działających w naszym kraju. Katarzyna Sabarańska, wiceprezes PZFP, twierdzi, że dzięki niemu przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do pożyczek.
Wykonawcą, a następnie operatorem portalu ma być śląska firma AT Group. Podpisała już umowę o współpracy z PZFP.
Jak mówi Grzegorz Poloczek, dyrektor departamentu współpracy z przedsiębiorcami w AT Group, portal umożliwi automatyczne wyszukanie ofert pożyczkowych, dopasowanie ich do potrzeb przedsiębiorcy, porównanie pod względem ceny, a nawet złożenie przez internet wniosku o pożyczkę.
Jeżeli portal ruszy, zrewolucjonizuje sektor funduszy pożyczkowych. Obecnie fundusze, które powstały w fundacjach lub agencjach wspierania przedsiębiorczości, działają głównie na lokalnych rynkach. Pożyczają pieniądze małym firmom, które mają problem z uzyskaniem kredytu bankowego.
– Portal pomoże przedsiębiorcy nawiązać kontakt z funduszem, który jest zlokalizowany na drugim krańcu województwa lub w innym regionie Polski – mówi Grzegorz Poloczek.
Dodaje, że pomysłem, który uatrakcyjni jego działanie, jest przesyłanie dokumentów niezbędnych do udzielania pożyczki do funduszu zlokalizowanego najbliżej siedziby firmy. W ten sposób przedsiębiorca nie będzie musiał daleko jeździć, by podpisać umowę.
Na pierwszy rzut oka pomysł na portal wydaje się korzystny zarówno dla funduszy, jak i dla ich klientów. Jednak nie wiadomo, czy na pewno zostanie zrealizowany. Władze PZFP czeka zadanie przekonania do niego członków związku. Nie będzie to łatwe. Najbardziej powszechnym zarzutem jest konieczność płacenia za korzystanie z portalu.
– Opłata będzie pobierana od każdej udzielonej pożyczki lub w inny, ustalony z funduszem sposób – informuje Grzegorz Poloczek. Na razie nie wiadomo, jak wysoka będzie.
– Zastanawiamy się nad tym, czy wejść w ten projekt – mówi nam Barbara Bartkowiak, prezes szczecińskiej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, która zarządza jedną z największych w Polsce sieci funduszy pożyczkowych. – To rozwiązanie ma kilka wad. Fundusze działają lokalnie lub regionalnie i trudno sobie wyobrazić, by chciały obsługiwać firmy z całej Polski – podkreśla.
Według Katarzyny Sabarańskiej liczba funduszy, które będą chciały zaoferować pożyczki online, będzie znana już we wrześniu. – Portal ma zacieśnić współpracę w środowisku funduszy pożyczkowych – przekonuje wiceprezes PZFP.
W Polsce funkcjonuje obecnie 70 funduszy. Dysponują ponad 1,6 mld zł kapitałów. Dzięki dostępowi do funduszy unijnych w ciągu ostatnich siedmiu lat wzrosły one prawie czterokrotnie. Ma to swoje odzwierciedlenie w akcji kredytowej. W ubiegłym roku fundusze udzieliły prawie 7,6 tys. pożyczek na łączną kwotę 2,5 mld zł.