Minister ds. budżetu i rzecznik rządu Francji Francois Baroin powiedział we wtorek, że Chiny popierają kandydaturę francuskiej minister finansów Christine Lagarde na stanowisko dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Chiny nie komentują.

"Euro wymaga naszej uwagi, potrzebujemy Europejczyków i chińskiego poparcia dla kandydatury Christine Lagarde" - oświadczył Baroin w radiu Europe 1.

"Jest europejska zgoda w tej sprawie" - dodał minister zastrzegając przy tym, że jest jeszcze za wcześnie, by przesądzać, czy francuska minister zostanie oficjalną kandydatką.

Chińskie MSZ oznajmiło we wtorek, że nie ma bezpośredniego komentarza na temat ewentualnego chińskiego poparcia dla Lagarde.

"Należy się z tym zwrócić do odpowiedniego departamentu - powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie jest taką agencją, a miarodajna informacja powinna pochodzić od odpowiedniej agencji".

MFW rozpoczął w poniedziałek przyjmowanie kandydatur na stanowisko następcy Dominique'a Strauss-Kahna, oskarżonego w USA o próbę gwałtu na hotelowej pokojówce. MFW będzie przyjmować kandydatury do 10 czerwca. Nazwisko nowego szefa MFW zostanie podane najpóźniej 30 czerwca.