Na przesłuchaniach przed Komisją Finansową Senatu demokratyczny senator Ron Wyden przypomniał, że w 2005 roku dyrektorzy koncernów naftowych mówili, iż nie potrzebują ulg podatkowych, skoro cena ropy naftowej wynosi 55 dolarów z baryłkę.

Obecnie cena ropy oscyluje wokół 100 dolarów za baryłkę, a średnia cena benzyny w USA zbliża się do 4 dolarów za galon (1 galon - 3,75 litra). Wysokie ceny paliwa są udręką dla Amerykanów. Wielu ograniczyło używanie samochodu - artykułu pierwszej potrzeby w USA.

Demokraci w Senacie zgłosili projekt ustawy, która zniosłaby ulgi podatkowe dla koncernów naftowych. Łączna wartość tych ulg dla pięciu największych firm branży naftowej wynosi 2 miliardów dolarów rocznie.

Na czwartkowych przesłuchaniach szefowie koncernów bronili swoich przywilejów. Domagają się tylko - mówili - takich samych ulg podatkowych, z jakich korzystają firmy innych sektorów gospodarki.

Dyrektor generalny koncernu Chevron Corp., John Watson, powiedział, że nafciarze płacą wysokie podatki i proponowane cofnięcie im ulg podatkowych zmusi ich do zmniejszenia wydobycia ropy i zwalniania pracowników.

"Nie karzcie naszego przemysłu za to, że dobrze wykonuje swoją robotę" - oświadczył.

Szefowie innych koncernów podkreślali, że nie są odpowiedzialni za wysokie ceny benzyny.

"Mówiąc wprost, ropa jest towarem globalnym. W sytuacji, gdy gospodarka na całym świecie dochodzi do siebie po recesji, popyt na ropę wzrasta i stąd wyższe ceny. Żadna osoba czy organizacja nie może ustalać cen ropy" - powiedział dyrektor Shell Oil Co., Marvin E. Odum.

Projekt ustawy o zniesieniu ulg podatkowych dla producentów ropy nie ma raczej większych szans w Kongresie, gdyż sprzeciwiają mu się Republikanie. Mają oni większość w Izbie Reprezentantów.