Towarzystwa emerytalne zarobiły w I kwartale tego roku 151,4 mln zł. To aż 23 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z wyliczeń „DGP”.
PTE zwiększyły też wydatki na akwizycję – o 5 proc. rok do roku, choć wzrost byłby o wiele wyższy, gdyby nie cięcia wydatków w dwóch największych PTE. W sumie wydatki na akwizycję wyniosły 109,6 mln zł. Od przyszłego roku akwizycja będzie zakazana, a to znaczy, że mniej więcej o taką samą kwotę może poprawić się rentowność OFE od 2012 roku – pieniądze zamiast pójść na akwizytorów, zostaną w kasie.
Zysk większości towarzystw wzrósł, i to znacznie – np. o połowę Generali PTE i PKO Bankowy PTE. Za to straty powiększyły Axa (o blisko jedną piątą, do 21 mln zł) oraz Nordea (o 50 proc., do 9,6 mln zł). Obydwa towarzystwa zwiększyły za to wyraźnie wydatki na akwizycje. Axa o 30 proc., do 36,9 mln zł, a z kolei Nordea aż o 57 proc., do 20,6 mln zł.
Na plusie kwartał zakończyła za to Warta, która rok temu miała stratę. Zawdzięcza to m.in. cięciom w akwizycji. Rezygnują z niej też – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – dwa największe PTE na rynku. Najbardziej drastycznie wydatki na pozyskiwanie klientów spadły Avivie – aż o 81 proc. – i od stycznia do końca marca wyniosły zaledwie 2,5 mln zł. ING PTE ściął je o ponad jedną czwartą, oszczędzając w ten sposób ok. 4,5 mln zł.