Niemiecki eksport osiągnął w marcu najwyższy poziom od czasu gromadzenia statystyk na temat wywozu towarów dla zagranicznych odbiorców. Wyniósł on 98,3 mld euro, czyli o 7,3 proc. więcej niż w lutym podaje serwis BBC.

Do zwiększenia popytu na niemieckie produkty i usługi przyczynił się wzrost globalnej gospodarki.

Niemcy są obecnie drugim największym eksporterem na świecie. Tylko Chiny sprzedają za granicę więcej od naszego zachodniego sąsiada. Wyniki za ostatni miesiąc są lepsze niż zakładano. „Niemcy prawie już weszły w erę złotej dekady” – ocenia Christian Schulz z Berenberg Bank.

Carsten Brzeski, analityk ING dodaje, że niemiecka gospodarka „sprawnie podąża naprzód”. Ostatnie wyniki – podkreśla BBC – są kolejnym potwierdzeniem zjawiska strefy euro „dwóch prędkości”, w której Niemcy i Francja dalej notują dobry poziom wzrostu, a pozostali, jak Grecja i Portugalia, głownie zmagają się z wysokim poziomem zadłużenia.

Reklama

Import Niemiec także osiągnął rekord wszechczasów, zwiększając się o 3,1 proc. do 79 mld euro. Dane na temat eksportu i importu są najlepsze od 1950 roku, kiedy zaczęto gromadzić dane na ten temat.