Leszkiewicz odpowiadał na pytania posłów PiS dotyczące prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Waldemar Andzel (PiS) mówił, ze rząd prywatyzując JSW "demoluje kolejną dziedzinę gospodarki. "Chce zapchać dziurę budżetową i nie przeszkadzają mu protesty związkowców, pracowników, krytyka fachowców i sprzeciw opozycji" - zaznaczył.

JSW jest największym w Europie producentem węgla koksującego

Podkreślił, że JSW jest największym w Europie producentem węgla koksującego i największym podmiotem gospodarczym na Śląsku. "Węgla koksującego używanego do produkcji stali. Dlatego popyt na ten węgiel będzie się długo utrzymywał. W ubiegłym roku spółka osiągnęła 1 mld zł zysku. Wycena spółki przez ministra Grada to 12 mld zł. Jest to skandalicznie niska wycena" - zaznaczył.

Jak tłumaczył, budowa jednego szybu górniczego kosztuje ok. 1 mld zł, a w spółce jest takich szybów kilkanaście. "Rządowe zapewnienie m.in. o zachowaniu kontroli państwa w spółce są mało wiarygodne i niewykluczona jest utrata kontroli nad spółką w przyszłości. Również związkowcy obawiają się, że zapowiedzi darmowych akcji dla całej załogi okażą się nieprawdziwe" - powiedział.

Na wieść o prywatyzacji JSW odbył się strajk

Przypomniał, że na wieść o prywatyzacji JSW odbył się strajk. "Ponad 90 proc. pracowników spółki w referendum opowiedziała się przeciwko prywatyzacji. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie sprzeciwia się prywatyzacji JSW. Jest to skrajna nieodpowiedzialność za bezcen wyprzedawać rentowne przedsiębiorstwo" - zaznaczył.

"Po co ta prywatyzacja, panie premierze? Jaka ma być to prywatyzacja? (...) Czy ma być inwestor strategiczny, czy prywatyzacja przez giełdę? Czy Skarb państwa będzie miał pakiet kontrolny? Czy w ogóle pracownicy będą mieli udziały w prywatyzacji?" - pytał Andzel.