Dług i deficyt pobiły rekord. Plany ich obniżenia są wątpliwe

autor: Beata Tomaszkiewicz27.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 27.04.2011, 17:58

Zadłużamy się w błyskawicznym tempie. Tylko w ubiegłym roku nasz dług publiczny wzrósł o prawie 100 mld zł. Rząd planuje równie szybko odwrócić ten proces, ale analitycy mają wątpliwości, czy to się uda. Skalę oszczędności możemy poznać po wyborach. Wtedy będzie jasne, jakie podatki wzrosną i które ulgi znikną.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (18)

  • komunista(2011-04-29 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Dlugi- a KOŚCIELNY FUNDUSZ EMERYTALNY,czy to PREZENT Narodu polskiego dla "pasibrzuchów" i złodzieji . Okradli juz dosyć Polskę. ZLIKWIDOWAĆ !!. Osobiście NIE życzę sobie ,aby ja ateista płacił na KONKORDAT. NIECH PŁACĄ tylko wierzący> wierzący> to dla nich zaszczyt, NIE ATEIŚĆI i KOMUNIŚĆI. Sumę KONKORDATU podzielić na wierzących [zadeklarowanych]-BEZE MNIE !!

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-04-28 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Tak- DŁUG rośnie, ale p. Prezyd. Najjaśn. Polski [czyt.Katolandu], razemz p. Premierem i opozycją- czyli wszyscy KLERYKAŁOWIE mają to w DUPIE. Bawią się w najleosze i używają zycia, jeżdżąc po świecie i wydają kasę NIE swoją-państwową,na uciechy i zwiedzanie świata. Sobie pilnują tylko podwyżek. Efekt- cały rząd z kolesiami wyjeżdża do Włoch, za państwową kasę na jakąś BEATYFIKACJĘ, człowieka ,który WYŁUDZIŁ od Polski KONKORDAT i doprowadził Naród polski do NĘDZY. Pewnie zawiozą obiecanki WIĘKSZEJ kasy dla Watykanu. Powinni tam ZOSTAĆ, lub rozbić się samolotem lub pociągiem.

    Odpowiedz
  • Paulina(2011-04-27 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Parmezanka gratuluję jasności myślenia i przenikliwości, napisz proszę jaką ideę masz na myśli, ... rozwiń ten temat jeszcze - to bardzo ciekawe...

    Odpowiedz
  • Leo(2011-04-27 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    "Deficyt finansów publicznych w 2010 roku, liczony według metodologii UE, wyniósł 7,9 proc. PKB, a dług publiczny 55 proc. PKB. Te dane podane wczoraj przez GUS."
    A Tusk POszedł POgrać "w gałę".
    To przez Was, głupie lemingi!

    Odpowiedz
  • muniek(2011-04-27 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Zadbajcie o swoje rodziny ta jak dbacie o swoich polityków i ich partie! Do roboty mazgaje. Poświęćcie czas na coś sensownego! Kreujcie rzeczywistość a nie tylko komentujcie! Ja nie moge.

    Odpowiedz
  • wizjoner(2011-04-27 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze troche i wszystko pieprznie!!! ludzie wreszcie wyjdą na ulicę tak jak w Libii i zrównają ten burdel - parlament z ziemią!

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2011-04-27 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Przyczyny obecnego kryzysu finansów państwa tkwią w mechanizmach i sposobie sprawowania władzy polegającym na tym, że:
    - pazerność tzw. najbogatszych przedsiębiorców jest niczym nie ograniczana,
    - wyzysk ekonomiczny społeczeństwa jako takiego polegający na obciążaniu jego nadmiernymi podatkami, zmuszaniu do oszczędności i zasciskania pasa ( SIŁA NABYWCZA SPOŁECZEŃSTWA ) osiągnął apogeum.

    Grozi to: TOTALNĄ KATASTROFĄ FINANSÓW PAŃSTWA!!

    Bezpośrednią przyczyną tego stanu rzecdzy jest brak woli politycznej autentycznych reform finansów państwa i stosunków: polityczno, ekonomiczno społecznych w państwie.

    RECEPTA:
    W celu radykalnego uzdrowienia finansów państwa i stosunków społeczno ekonomicznych w kraju wystarczyłoby wprowadzenie zasady:

    JEDNOLITEGO POWSZECHNEGO PODATKU ZUS, NFZ
    we formie zmiany dosłownie kilkudziesięciu przepisów ( obecnie niezgodnych z Konstytucją ), które władze ustawodawcze państwa byłyby zdolne dokonać w dosłownie jeden dzień.

    OT POLSZA!!!

    Odpowiedz
  • JWL(2011-04-27 10:28) Zgłoś naruszenie 00

    Nic dodać nic ująć.

    Odpowiedz
  • Parmezanka(2011-04-27 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    = OBLICZA WSPÓŁCZESNEGO KAPITALIZMU=
    Aby budować współczesny świat trzeba być idiotą albo ekonomistą, dotyczy to myślenia o funkcjonowaniu społeczeństwa jego systemu gospodarczego i nadbudowy społecznej. Ponieważ jego nadbudowę stanowi rozwinięty współczesny kapitalizm , zatem prześledźmy na czym jego istota polega i jakim zasadami się kieruje. Pierwszą z nich jest globalizacja kapitału - czyli powstanie ponadnarodowych, ogólnoświatowych korporacji przemysłowych i finansowych , których kapitały przekraczają budżety państw średniej wielkości. Korporacje te kreują, stymulują i kontrolują ogólnoświatową grę sił rynkowych w celu optymalizacji własnych zysków. Istnienie światowego , globalnego, systemu księgowości elektronicznej i elektronicznego magazynowania, przetwarzania i obiegu pieniądza w tym systemie, powoduje błyskawiczne przemieszczanie się ogromnego kapitału z kontynentu na kontynent w sposób natychmiastowy .Istnienie dużych giełd papierów wartościowych o ogromnych obrotach pozwala rekinom rynkowym na dowolne kształtowanie kursów notowanych na nich spółek giełdowych. Wszystko to razem wzięte pozwala na niemal dowolne kształtowanie kursów walut narodowych a co za tym idzie także stopy oprocentowania kredytów indywidualnych konsumentów i długów państw a także zarabiania na takich wahaniach kursowych ogromnych pieniędzy. Dlatego sztandarową zasadą współczesnego kapitalizmu jest maksymalne zadłużanie pojedynczych obywateli i całych państw tak mocno jak tylko się da, bo tylko zadłużony po uszy konsument i państwo będzie spolegliwe i bezgranicznie posłuszne woli swego wierzyciela .Tacy dłużnicy będą przez całe swoje życie pokornie pracowali na odsetki, na których wielkość sami nie mają żadnego wpływu. Dla kapitału jest to czysty zysk bez żadnego wysiłku. Ostatnio otwiera się możliwość doprowadzania do bankructwa nie tylko pojedynczych obywateli (patrz lansowana przez PO upadłość konsumencka) ale także całych państw, których światowy kapitał na dziś do krawędzi takiego bankructwa doprowadził już wiele. W tą filozofię dobrze wpisuje się liberalna koncepcja kapitałowych systemów emerytalnych (patrz polskie OFE) , które najskuteczniej produkują długi państw , wpychając ich w przepaść spirali zadłużenia. Kolejną cechą tego systemu jest masowa produkcja towarów w nadmiarze ale takich które mają z góry ustalony czas użytkowania. Wolny rynek właśnie wymyślił teorię postarzania produktu po to aby utrzymać ciągle powtarzający się rynek konsumentów, produkować ciągle i bez ograniczeń w celu maksymalizacji zysków. To takie myślenie zmusza nasze pokolenie do życia na kredyt. Naukowo i ekonomicznie nazywa się to „ zaplanowana nieprzydatność produktu”, a jej przykładem jest produkcja np. milionów telefonów komórkowych wymienianych co rok , chociaż każdy z nich mógłby pracować przez 15 lat, sprzętu komputerowego itp. Natura sama z siebie produkuje wszystko w nadmiarze , ale tam nic się nie marnuje , wszystko jest przetwarzane w ciągłym obiegu, kapitalizm współczesny produkuje ogromne sterty śmieci i odpadów którymi zasypuje ubogie rejony świata.
    Kolejnym obliczem naszej współczesności są potężne , ponadnarodowe koncerny medialne, które w sposób niemal dowolny są w stanie kształtować postawy i nastroje mas a przy wykorzystaniu ogłupiającej w tym i podprogowej reklamy kształtować nawyki życia , myślenia i postępowania. To one decydują o tym czym się odżywiamy ,jak się ubieramy i co myślimy o aktualnej władzy. Aby ten system działał tak jak oczekuje kapitał, istnieje konieczność aby budować ,wszędzie gdzie się da tzw. ”demokratyczne państwa prawne” – czyli takie w którym faktyczną władzę sprawują korporacje prawnicze a instytucje rządowe zasadniczo tylko państwem administrują. W takim państwie rząd nie może nic, kto ma pieniądze może robić wszystko a zwykły obywatel nie jest w stanie dość żadnych swoich praw bo sparaliżowane są celowo wszystkie instytucje systemu prawnego z wyjątkiem urzędujących komorników, którzy za parę złotych długów są w stanie zabrać zwykłemu obywatelowi wszystko i zniszczyć cały dorobek jego życia. W takim świecie potrzebna jest nowa rewolucja mentalna, rewolucja w myśleniu o funkcjonowaniu państwa, społeczeństwa i sfery życia materialnego która go otacza. Aby to nastąpiło musimy zacząć od zmiany systemu wartości na których zbudujemy nowy lepszy świat. Powinniśmy jako społeczeństwo stworzyć nowa wielką ideę z której zbudujemy inną przestrzeń życia dla wszystkich, przestrzeń w której drzewa zawsze rosną korzeniami do ziemi.

    Odpowiedz
  • klakier(2011-04-27 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    DŁUG to : KONKORDAT-10mld/rok+ WYŁUDZENIA na odprawy dla swoich+ WYŁUDZENIA po wypadkach lotniczych i prywatnych -Tu-154M L.K+ Wyłudzenia na BEATYFIKACE jp2-czysta durnota+ cicha aprobata NIEPŁACENIA podatków przez firmy-zatrudniają na 1/2 etatu, na n.kraj -do podatku i ZUS, a ludziom płaci się do "rączki" 2 x tyle [to ok 60% kasy państwa],a dla przykładu-za butelkę samogonu gania się człowieka po całym kraju ! --SPROWADZIĆ komisarza z UE -Niemiec do spraw finansów publicznych. itd.. BRAK KAR DLA RZĄDOWYCH BANDYTÓW I ZŁODZIEJI.

    Odpowiedz
  • bulba -Casyno PO-land cd(2011-04-27 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    To jest systemowa reforma finansów publicznych ?

    biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/501271,podatki_beda_wieksze_wieloletni_plan_finansowy_panstwa_nie_jest_przyjazny_dla_obywateli.html,komentarze,2
    .
    T.U.S.K.= Tragiczny Upadek Skorumpowanych Kolesi!!!

    Rządowi specjaliści od PR (pijaru) z uporem maniaka, jak mantrę powtarzają, że rządy koalicji PO i PSL-u są to rządy fachowców. Jeżeli naprawdę rządziliby nami fachowcy, to z pewnością ta nasza „zielona wyspa” nie byłaby tak zadłużona dług skarbu państwa wynosił 778 mld zł.
    --Wg Instytutu Sobieskiego, rzeczywista wartość zadłużenia Polski obliczana metodą memoriałową przekracza 200% PKB.
    --Wg J. Jabłonowskiego (NBP) realne zadłużenie obejmuje takie składniki jak zaległe płatności w systemie ochrony zdrowia czy ubezpieczeń społecznych i w 2010 roku wynosi 220% PKB czyli ok. 3 biliony zł.
    (źródło: Wikipedia oraz NBP: Polska ma gigantyczne długi. Dziennik.pl, 2010 r.).

    Odpowiedz
  • Bronek & Donek 100% poparcia(2011-04-27 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj w TVN24 alkoholik Jarosław Kuźniar przechodzi sam siebie w tłumaczeniu dziwnej zapaści Polskiego Państwa.

    Odpowiedz
  • fąfel(2011-04-27 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ja się dzięki rządowi Tuska ostatecznie zradykalizowałem (a byłem w PO) i teraz będę głosował tylko na Korwina i jemu równych. Do zwycięstwa opcji "mniej państwa" albo do mojej emigracji.

    Odpowiedz
  • Zbigniew(2011-04-27 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    Informacja: w dniach 27-28 maja w WARSZAWIE na Placu Trzech Krzyży o godzinie 12:00 dojdzie do protestów w ramach "Dni Gniewu Społecznego".
    Cytat: Zbiżamy się do momentu przełomowego. Nadchodzi chwila, w której społeczeństwo nie będzie wstanie ponieść już fizycznie kosztów bankrutującej gospodarki. Bezkarność i arogancja urzędników osiąga coraz większe rozmiary.
    Nasila się zmasowany atak na na prawa pracownków, lokatorów, pacjentów, bezrobotnych, etc. Czas działać zanim zostaniemy pozbawieni mieszkania pracy, opieki medycznej, edukacji i środków do życia! Do refleksji! Ku przestrodze! Ave.

    Odpowiedz
  • Ratuj nas !!!(2011-04-27 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Towarzyszu Edwardzie Gierku wracaj !!! Pomożemy !!

    Odpowiedz
  • hihi(2011-04-27 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    nasz rząd to potrafi "postaw się a zastaw się" potem rżną nasze kasy

    Odpowiedz
  • znachor(2011-04-27 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    To nie dług rośnie tylko stopa życiowa Polaków tylko czy docenią to przy urnach? Chyba czas postraszyć PiSem partią pseudoopozycyjną

    Odpowiedz
  • kaz(2011-04-27 06:44) Zgłoś naruszenie 00

    A więc tonie polski Titanic.

    Odpowiedz