Z prognoz portalu e-petrol.pl wynika, że w najbliższych dniach benzyna 95 powinna kosztować 5,15-5,28 zł za litr, a olej napędowy - 4,96-5,08 zł za litr. Autogaz z kolei powinien kosztować 2,51-2,65 zł za litr.

Od około miesiąca na rynku paliw zwiększa się z tygodnia na tydzień dystans pomiędzy cenami benzyny i oleju napędowego - na korzyść tego ostatniego - podkreśla e-petrol.pl. Portal dodaje, że o ile przed tygodniem wydarzenia na rynku walut dawały szansę na obniżki, to w najbliższych dniach nie należy na to już liczyć.

Według biura Reflex ustabilizowanie cen na rynku hurtowym pozwoliło na wyhamowanie wzrostowej tendencji na rynku detalicznym, a dzisiaj za litr oleju napędowego, benzyny 95 i autogazu płacimy tyle, co przed tygodniem. Średnio jest to 5,16 zł za litr benzyny 95, 5,08 zł za litr oleju napędowego i 2,52 zł za litr autogazu.

Reflex prognozuje, że w przyszłym tygodniu ceny paliw nie wzrosną, a w przypadku oleju napędowego realne są kosmetyczne korekty cen w dół. Wskazuje jednak, że zagrożeniem dla długoterminowego ustabilizowania się cen na stacjach jest likwidacja ulg na biopaliwa, która nastąpi już od 1 maja. Wszystko będzie zależało od polityki cenowej koncernów i importerów, dla których likwidacja ulg będzie oznaczała wzrost kosztów. W efekcie należy się liczyć z podwyżkami cen detalicznych około 5-10 groszy na litrze. Jedynie w sytuacji wyraźnej obniżki cen ropy lub umocnienia złotego wobec dolara, likwidacja ulg nie będzie odczuwalna dla kierowców w postaci kolejnych podwyżek - ocenia Reflex.