"To jest bardzo dobra informacja i pokazuje, że jak jest otwartość na rozmowy, to jest też możliwość zawarcia kompromisu" - powiedział Pawlak w piątek dziennikarzom.

Związkowcy z JSW domagają się 10-proc. podwyżki płac, utrzymania uprawnień pracowniczych oraz sprzeciwiają się upublicznieniu i prywatyzacji spółki na zasadach proponowanych przez resort skarbu. W poniedziałek kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej na dobę wstrzymały wydobycie węgla. Związkowcy poinformowali także, że planują m.in. blokadę wysyłki węgla z kopalń.

Biorąc pod uwagę, że na wtorek po świętach zaplanowano rozmowy, związki zawiesiły zaplanowaną na ten dzień blokadę wysyłki. Zapowiadają jednak, że wznowią protest, jeżeli na rozmowy nie przyjadą przedstawiciele resortów skarbu i gospodarki, lub gdy uznają dialog za pozorowany.

"Wiem, że będzie po świętach spotkanie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i to jest właściwe miejsce do dalszej dyskusji, jeżeli na poziomie spółki nie poszło to w sposób kompromisowy" - powiedział wicepremier.

"Jak jest firma poukładana i nie ma awantury, nie ma konfliktu, to ona jest dużo więcej warta i dopóki ten protest nie zostanie rozładowany, to trudno mówić o tym, by na siłę forsować projekty prywatyzacyjne" - zaznaczył Pawlak. Podkreślił, że prywatyzacja powinna być prowadzona w sposób poukładany i bez wywoływania niepotrzebnych konfliktów.

W środę Pawlak mówił, że "w obliczu zakleszczenia się dialogu społecznego" w JSW harmonogram upublicznienia spółki powinien zostać zmieniony. Tym stanowiskiem zaskoczony był resort skarbu, który prowadzi przygotowania do debiutu giełdowego spółki.

W czwartek do różnicy zdań między resortami odniósł się premier Donald Tusk, zapowiadając, że rząd, mimo protestów związkowców i opinii wicepremiera Pawlaka, tak czy inaczej przystąpi do prywatyzacji JSW. Szef rządu podkreślił, że prywatyzacja tej firmy to nie jest kwestia pojedynku prestiżowego między wicepremierem Pawlakiem a ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. Prywatyzację JSW premier określił jako dobrze przygotowaną.