"Oceniamy, że wielkość transakcji na rynku fuzji i przejęć w tym roku może wynieść 25 mld zł w Polsce. Może się zdarzyć, że zostaniemy pod tym względem największym rynkiem w Europie" - powiedział Radziwilski podczas spotkania prasowego. Ten szacunek nie obejmuje wartości oferty Polkomtela, którą rynek wycenia na 18 mld zł.

Wartość rynku M&A może w tym roku przekroczyć wartość transakcji na rynku kapitałowym, co do tej pory nie miało miejsca. Transakcje Skarbu Państwa będą miały decydujący wpływ. "W Polsce od kilkunastu lat największą częścią były transakcje capital market, potem był M&A, a na koniec rynek długu.

Oczekujemy, że ten rok będzie pierwszym, kiedy te proporcje odwrócą się na rzecz transakcji fuzji i przejęć i tym samym zbliży nas to do rynków rozwiniętych" - powiedział wiceprezes Tomasz Witczak.

W jego ocenie, wartość transakcji kapitałowych w tym roku nie przekroczy ubiegłorocznych. "Ciężko oszacować wartość tegorocznych emisji - jest pytanie o PZU, PKO BP, a co do JSW i BGŻ - nie ma upublicznionej wielkości oferty.

Rynek pierwotny to będzie lekko 1-2 mld euro" - uważa Witczak. Unicredit CAIB spodziewa się, że pomimo odstąpienia od prywatyzacji Enei siłą napędową transakcji ECM i M&A będzie sektor energetyczny ze względu na planowaną sprzedaż aktywów Vatenfall, SPEC, a także IPO PGE Energetyka Odnawialna.

Sporą rolę odegra także sektor bankowy (transakcje BZ WBK, Polbank) oraz planowane IPO Banku Pocztowego i BGŻ oraz wtórna emisja akcji PKO BP, zaplanowana na II połowę września. Ofertę akcji rozpoczął też słoweński bank KBM Nova.

Po sprzedaży Emitela, analitycy oczekują także kolejnych spektakularnych transakcji w sektorze telekomunikacyjnym, takich jak  Polkomtel, Exatel czy Dialog. W ocenie zarządu, warszawska giełda nadal będzie przyciągać emitentów krajowych i zagranicznych, w tym także spółki ukraińskie. Jednak kluczowa dla powodzenia ofert spółek ze Wschodu będzie jakość ich aktywów oraz cena.

"Należy spodziewać się dalszej ekspansji spółek ukraińskich, ale inwestorzy będą bardziej selektywnie postrzegać te spółki. Nadal dominujące będą oferty sektora rolnego i przetwórstwa spożywczego" - uważa Witczak. W I kw. tego roku wartość transakcji kapitałowych ECM na rynku głównym warszawskiej giełdy wyniosła ok. 844 mln euro.

Z kolei do największych transakcji na rynku M&A należały dwie z sektora bankowego - wezwanie na akcje Banku Zachodniego WBK warte łącznie 4,3 mld euro oraz zakup Polbank EFG przez austriacki Raiffeisen Bank za 490 mln euro,  a także zakup przez Eurocash spółki Tradis od Emperia Holding za 260 mln euro. W tym roku Unicredit CAIB był koordynatorem lub menedżerem oferty w czterech spośród pięciu największych transakcji na ECM na rynku o łącznej wartości tych transakcji 651 mln euro.