Polacy polubili mobilny internet, bo dostęp do niego jest łatwiejszy niż do stacjonarnego – wystarczy wizyta w salonie operatora i po pięciu minutach można już surfować po sieci. Co oferują operatorzy i za ile?
Co piąty Polak korzysta z mobilnego internetu – wynika z badania Consumer Connection System. Według danych samych operatorów tych użytkowników są już ponad 3 mln, czyli dwa razy więcej niż dwa lata temu. Przyrost jest tak dynamiczny, a prognozy tak dobre, że sieci komórkowe walczą o klientów właśnie głównie ofertami dostępu do internetu. Do abonamentu dokładają modemy za 1 zł, a nawet laptopy. Coraz częściej także oferują internet za darmo w pakiecie z innymi usługami.
O ile na Zachodzie mobilny internet jest najczęściej uzupełnieniem szerokopasmowego stacjonarnego, to w Polsce bardzo często pełni on funkcję podstawowego. Nie daje jednak tak dużych możliwości technicznych jak stacjonarny. Magdalena Borowik, ekspert IDC Polska, uważa, że Polacy tak chętnie korzystają z sieci mobilnej, bo dostęp do stacjonarnego internetu jest często utrudniony, a mobilny można wykupić u operatora od ręki.

Sieć w laptopie i tablecie

Ogólnie mobilny internet dzieli się na ten w komputerach (z miesięcznym abonamentem albo na kartę, czyli niewymagający podpisania umowy z operatorem) oraz w telefonie (czy raczej smartfonie, bo dopiero one dają lepsze warunki techniczne do korzystania z sieci). W tym ostatnim wypadku jest płatny zgodnie z wybraną u operatora taryfą, ale można dodatkowo wykupić pakiety ogólne lub – u niektórych operatorów – tematyczne.
Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, powinniśmy dokładnie określić, do czego zamierzamy używać mobilnego internetu. Jeżeli ma to być tylko zapasowa sieć na wypadek problemów ze stacjonarnym, używana w podróży czy do sporadycznego korzystania poza domem, może wystarczyć pre-paid.
Taką ofertę mają sieci Plus (Plus na kartę za 20 zł brutto, po wykorzystaniu limitu można zasilać różnymi kwotami), Orange (Orange Free na kartę od 5 zł za 200 MB limitu do wykorzystania w 2 dni do 100 zł za 7 GB do wykorzystania w 150 dni) oraz Play (zestaw startowy kosztuje 49 zł za samą kartę, a 219 zł za kartę z modemem; za przesyłanie danych płaci się 3 gr za 10 kB, konto można zasilać kwotami od 5 zł).
Jeśli zamierzamy korzystać z mobilnego internetu częściej, a ponadto nie dysponujemy jeszcze odpowiednim sprzętem, warto rozważyć oferty abonamentowe sprzedawane w pakietach z laptopem, notebookiem czy tabletem. W Erze są oferowane wszystkie trzy typy urządzeń. Laptop Acer Aspire 5742 w abonamencie 119 zł miesięcznie (limit 7 GB) kosztuje już 1 zł (choć umowę trzeba podpisać na 24 miesiące, czyli de facto za sprzęt płaci się ponad 2,8 tys. zł, gdy w sprzedaży jest on za mniej więcej 2 tys. zł). Netbook Toshiba NB 500 też kosztuje 1 zł w abonamencie 59 zł (limit 3 GB, a operatorowi łącznie płaci się ponad 1,4 tys. zł, podczas gdy cena sklepowa tego netbooka to blisko 1 tys. zł). Nawet tablet Samsung Galaxy Tab dostaje się za 1 zł, ale ponownie przy abonamencie 119 zł (limit 35 GB; cena tabletu w sklepach zaczyna się już od 1500 zł).
W Orange taka wiązana oferta jest dostępna na netbooka HP mini 210 3G. Dostaniemy go za symboliczną złotówkę dopiero przy abonamencie za 159 zł miesięcznie, co oznacza, że sam sprzęt kosztował nas będzie 3,8 tys. zł, podczas gdy w sklepie można go kupić o 1,4 tys. zł taniej.

Globalna sieć w telefonie

Wszystkie telekomy – nie tylko cztery największe, lecz także operatorzy wirtualni – mają też coraz bardziej zróżnicowane pakiety dostępu do sieci przez telefon komórkowy. To odpowiedź na rosnącą popularność smartfonów – telefonów komórkowych z dużymi ekranami, systemami operacyjnymi oraz rozbudowanymi funkcjami multimedialnymi i internetowymi.
W ostatnich tygodniach nowe taryfy dedykowane takim aparatom zaprezentowały sieci Play i Plus. Zmiany polegają głównie na podniesieniu limitów transferów. W Plusie ceny zaczynają od 5 zł brutto za 25 MB transferu. Z kolei Era wprowadziła usługę Internet Non-Stop w telefonie – zależnie od pakietu za 9 lub 18 zł miesięcznie ma się nieograniczony dostęp do sieci przez internet.
Dodatkowo operatorzy wprowadzają pakiety gwarantujące dostęp wyłącznie do konkretnych stron internetowych. W MixPlusie, Simplusie oraz sieci 36,6 można wykupić specjalne nielimitowane pakiety na dostęp do Facebooka. Orange zaś proponuje specjalne usługi Nokia Mail i BlackBerry Bis, czyli nieograniczony dostęp do poczty na wybranych aparatach tych firm. Innymi słowy oferta została podzielona na biznesową, młodzieżową oraz najpopularniejszą – biznesowo-młodzieżową.
Rozszyfruj, jaki internet sprzedaje ci operator
● GSM – najpopularniejszy standard telefonii komórkowej. Sieci w tym systemie oferują usługi związane z transmisją głosu, danych (na przykład dostęp do internetu) i wiadomości w formie tekstowej lub multimedialnej.
● GPRS – pierwsza technologia pozwalająca na pakietowe przesyłanie danych w sieciach GSM. Pozwala na transmisję z maksymalną prędkością do 115 kb/s.
● 3G – telefonia komórkowa trzeciej generacji. W odróżnieniu od systemu telefonii drugiej generacji GSM, w którym dominującą usługą miała być usługa głosowa, w 3G zakładano równoprawne świadczenie różnych usług: transmisji dźwięku, wideo i danych (pakietowo).
● UMTS – standard telefonii komórkowej trzeciej generacji, następca GSM. Sieci UMTS umożliwiają znacznie wyższe transmisje danych (do 384 kb/s), wystarczające do przesyłania obrazu (wideorozmowy). UMTS zapewnia również znacznie lepszą jakość połączeń niż GSM.
● HSDPA – technologia stosowana w sieciach komórkowych trzeciej generacji (UMTS). Umożliwia pobieranie danych z maksymalną prędkością 21,6 Mb/s.
● HSUPA – technologia podobna do HSDPA, z tym że usprawnia przesyłanie danych w kierunku sieci. Umożliwia transmisję z maksymalną prędkością 5,7 Mb/s.
● HSPA – standard sieci, w których wykorzystuje się jednocześnie technologie HSDPA i HSUPA.
● HSPA+ – standard sieci, w którym możliwe są wyższe niż w wypadku HSPA prędkości przesyłania danych (obecnie: pobieranie 21,6 Mb/s, wysyłanie 5,7 Mb/s).
● 4G – telefonia komórkowa czwartej generacji, ma być następcą systemu 3G. Wspólną cechą systemów określanych jako 4G jest przesyłanie głosu i danych za pomocą pakietów opartych na protokole IP oraz polepszona przepływność w sieci radiowej (w stosunku do obecnie wykorzystywanych standardów).
● LTE – standard telefonii komórkowej będący następcą systemów trzeciej generacji. Maksymalna przepustowość do abonenta wynosiła 150 Mbit/s, a od abonenta 50 Mbit/s. Bez trudu obsługuje wideokonferencje czy gry.