Największą zwyżką cen akcji w ub. tygodniu może pochwalić się miedziowy koncern KGHM. Jego akcje podrożały o 6 proc., gdy cały indeks WIG20 zyskał tylko 1,2 proc.
Reklama
Na akcje miedziowej spółki pozytywnie wpływają informacje z rynków surowcowych, gdzie miedź kosztuje ponad 9,7 tys., czyli blisko rocznych maksimów. A to ma przełożenie na wyniki finansowe spółki oraz znajduje odzwierciedlenie w rekomendacjach. W ostatniej, przygotowanej przez Goldman Sachs, cenę docelową dla akcji KGHM ustalono na 192 zł. Na zamknięciu piątkowej sesji za akcję spółki z Lubina płacono 185,5 zł.
Dla właścicieli akcji KGHM najważniejszą informacją było zamknięcie transakcji zakupu akcji Tauronu od resortu skarbu. Miedziowy koncern kupił 71 mln akcji po 6,15 zł za sztukę, zwiększając udział w Tauronie do 10,39 proc. A wkrótce do kasy firmy wpłynie gotówka za akcje Polkomtelu. Do transakcji sprzedaży ponad 24 proc. walorów telekomu dojdzie prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami, a KGHM może dostać za nie ok. 4 mld zł.