Powszechnie korzystają z niej przedsiębiorcy, zarówno z mikrofirm, jak i więksi, z sektora small business. Swoją popularność karta do konta zawdzięcza prostocie i wygodzie używania. Posiadając kartę, przedsiębiorca bądź jego pracownicy zapewniają sobie niemal nieograniczony dostęp do gotówki, dokonując nią płatności lub wypłacając pieniądze z bankomatu.

Procedura otrzymania karty również jest bardzo prosta. Posiadając konto, można to zrobić na parę sposobów. Dla przykładu w BNP Paribas Fortis, żeby otrzymać kartę, właściciel mikrofirmy musi się udać do oddziału banku, gdzie składany jest wniosek o przyznanie karty. Natomiast większe podmioty obsługują doradcy, którzy dojeżdżają w miejsce wskazane przez klienta. Do każdego konta może być wydana jedna lub praktycznie nieograniczona liczba kart.

W BNP Paribas Fortis karta do konta jest elementem pakietu rachunku bankowego „Moja firma”, w którego skład wchodzą: rachunek bankowy, dostęp do konta online, obsługa call center, usługi assistance, rachunek lokacyjny oraz jedna bezpłatna karta debetowa.

Koszty posiadania karty i posługiwania się nią nie są wysokie. Miesięczna opłata za kolejne karty (pierwsza jest bezpłatna) w BNP Paribas Fortis wynosi 1,90 zł.

Wypłaty gotówki za pomocą karty w ponad 200 bankomatach własnych banku i 2 tys. maszyn należących do sieci Euronet są bezpłatne.

Limit karty jest równy saldu śródków posiadanych przez przedsiębiorcę na koncie. Z kolei dzienny limit wypłat gotówki z bankomatu standardowo wynosi 20 tys. zł na każdą kartę wydaną do konta. Oczywiście na życzenie klienta może on zostać zwiększony bądź zmniejszony.

Do każdej karty dodawane jest bezpłatnie ubezpieczenie od nieuprawnionego użycia karty. To znaczy, że w przypadku jej zagubienia, po zastrzeżeniu w banku, transakcje przeprowadzone za pomocą takiej karty do kwoty 150 euro pokrywa ubezpieczenie. Przy wyższych kwotach odpowiedzialność przechodzi na bank.

BNP Paribas Fortis do wyboru przez klienta oferuje karty systemu Visa oraz MasterCard. Wybór spośród tych dwóch kart zależy od tego, dokąd za granicę podróżują pracownicy danej firmy, ponieważ transakcje wykonywane za granicą kartą MasterCard są rozliczne w euro, natomiast kartą Visa w dolarach amerykańskich. Dla przedsiębiorców posługujących się kartami jedynie na terenie kraju wybór między Visą a MasterCard nie ma praktycznego znaczenia.

Od stycznia tego roku bank rozpoczął wydawanie swoim klientom kart typu PayPass. Umożliwiają one realizowanie płatności bezstykowo, co jest szybsze i wygodniejsze dla posiadacza karty. Karty bezstykowe nowego typu systemu MasterCard stopniowo będą zastępować tradycyjne. Wśród przedsiębiorców coraz większą popularnością cieszą się karty kredytowe Business.

Grażyna Barszcz-Winnicka

menedżer produktu w departamencie rozwoju produktów i bankowości transakcyjnej SME i MIKRO, BNP Paribas Fortis