We wtorkowej transakcji sprzedaży przez Skarb Państwa akcji Tauronu około 20-30 proc. trafiło do Otwartych Funduszy Emerytalnych - poinformował w czwartek Adam Leszkiewicz, wiceminister Skarbu Państwa.

"W transakcji sprzedaży akcji Tauronu udział OFE wyniósł 20-30 proc., co oznacza, że cała pozostała pula rozeszła się do innych instytucji" - powiedział Leszkiewicz podczas debaty "Zmiany w OFE a giełda. Jak konkurować o kapitał".

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało we wtorek 11,9 proc. akcji Tauron Polska Energia po cenie 6,15 zł za akcję, kończąc tym samym proces prywatyzacji spółki. Kwota transakcji wyniosła blisko 1,3 mld zł.

Transakcja realizowana była w formule budowania przyspieszonej księgi popytu i wzięli w niej udział inwestorzy finansowi z szesnastu krajów, z trzech kontynentów.

MSP podało, że w transakcji uczestniczyli inwestorzy finansowi między innymi z Bliskiego Wschodu, Wielkiej Brytanii, Europy Środkowo-Wschodniej, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Belgii i Stanów Zjednoczonych, a budowa księgi zakończyła się znaczną nadsubskrypcją. 30 proc. popytu zgłosili inwestorzy zagraniczni, a 70 proc. krajowi.

Po transakcji Skarb Państwa pozostaje właścicielem 30 proc. akcji spółki.