"Wybudujemy nowy dworzec kolejowy do kwietnia 2012 roku tak, aby Poznań mógł godnie przyjąć gości turnieju piłkarskiego Euro 2012" - powiedział podczas prezentacji projektu Arpad Torok.

Prezentacja projektu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny, który jest wspólnym przedsięwzięciem węgierskiego koncernu TriGranit i PKP, była jednym z wydarzeń trwającego w środę w Poznaniu Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

"Politycy nie powinni mieszać się do gospodarki, ale ja mogę zaświadczyć, że TriGranit to nie tylko inwestor, który tworzy nowe przestrzenie, to także firma mecenas i filantrop. A ta inwestycja jest najlepszym przykładem, że przyjaźń polsko-węgierska, to nie tylko kultura, tradycja, ale także współczesność" - powiedział podczas prezentacji prezydent Węgier Pal Schmitt.

Podczas uroczystości inwestorzy TriGranit Development i PKP podpisali umowę partycypacyjną w sprawie budowy infrastruktury, potrzebnej do uruchomienia centrum.

Wybudowanie dróg układu dojazdowych ma kosztować ok. 50 mln zł

Wybudowanie dróg układu dojazdowych ma kosztować ok. 50 milionów złotych i ta kwota będzie pokryta w całości przez inwestorów, natomiast budowa kolektora ściekowo-kanalizacyjnego będzie kosztować, według wstępnych szacunków, 32 miliony złotych, z czego ok 18 milionów to będzie wkład własny miasta Poznania i spółek zależnych.

Inwestorzy odebrali też w środę pozwolenie środowiskowe, które jest podstawowym dokumentem przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę. "Jak inwestor przedstawi kompletne dokumenty, to w czerwcu takie pozwolenie na budowę zostanie wydane" - powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Obecnie na terenie przyszłego placu budowy trwają prace rozbiórkowe.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny będzie się składało, oprócz dworca PKP, który zostanie wybudowany do Euro 2012, także z dworca autobusowego, obiektów biurowych, parkingów, hotelu i galerii handlowej. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 640 milionów złotych.

Zakończenie budowy całego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny zaplanowano na drugą połowę 2013 roku.

Umowa inwestycyjna pomiędzy PKP S.A. i węgierską firmą TriGranit została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. O realizację kontraktu starało się łącznie siedem firm, specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości. TriGranit wybrany został w drodze niezależnych rokowań.

TriGranit przeprowadził w Polsce kilka inwestycji, m.in. budowę centrów handlowych w Katowicach i Krakowie. Działa na rynku nieruchomości od 1997 roku. Firma jest obecna w 10 krajach Europy środkowo-wschodniej, a wartość rynkowa portfela projektów wynosi 2 mld euro.