Dane o obrotach bieżących umocniły złotego. Dilerzy prognozują, że w tym tygodniu nasza waluta może poruszać się w przedziale 4,0 - 4,07 za euro. Rynek długu spokojnie rozpoczął tydzień; czeka na dane o sprzedaży detalicznej.

"Wydarzeniem dnia były dane o obrotach bieżących, które okazały się lepsze od oczekiwań, a pesymistyczne prognozy nie spełniły się. W związku z tym złoty się umocnił, dodatkowo wspierany przez ogólne nastroje. Dow Jones jest na plusie, to wspiera aktywa ryzykowne, w tym złotego" - powiedział PAP diler walutowy BRE Banku Marcin Turkiewicz.

"W tym tygodniu kurs może się kształtować w przedziale 4,0-4,07 za euro, a decydujący będzie ogólny klimat inwestycyjny" - dodał.

NBP poinformował w poniedziałek, że deficyt w obrotach bieżących w styczniu 2011 roku wyniósł 930 mln euro wobec 1 mld 573 mln euro deficytu w grudniu 2010 i wobec 1 mld 329,5 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów.

Rynek długu spokojny

Rynek długu w poniedziałek był spokojny, dilerzy czekają na dane o sprzedaży oraz decyzję RPP 5 kwietnia.

"W poniedziałek na rynku obroty były obroty, było dość spokojnie. W tym tygodniu poza sprzedażą detaliczną nie ma istotnych danych, więc rynek będzie patrzył na te dane. Poza tym istotne będą informacje z zagranicy" - powiedział PAP diler obligacji PKO BP Marek Kaczor.

"Do tego cały czas MF ma możliwość zawierania transakcji IRS. Taka opcja, że MF może wyjść na rynek i sprzedawać IRS ma wpływ na rynek, gdyż taka operacja doprowadziłaby do spadków rentowności, i rynek to musi brać pod uwagę. W tych okolicznościach czekamy na początek kwietnia i posiedzenie Rady. Zobaczymy, czy będzie podwyżka stóp czy nie, ostatnie dane dały argumenty gołębiom" - dodał.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele ministerstwa finansów poinformowali, że resort rozważa operacje na IRS.

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej GUS poda w środę o godz. 10.