Dni Obwodu Kaliningradzkiego mają przybliżyć mieszkańcom Olsztyna, Elbląga i Ełku (w tych miastach odbywają się imprezy) kulturę i sztukę tej części Rosji. "Ale oprócz budowania wzajemnych relacji na niwie kultury i wymiany młodzieżowej chcemy aktywnie współpracować w gospodarce i biznesie" - poinformował marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, który razem z Tuskanowem uczestniczył w piątek w Olsztynie w polsko-rosyjskim forum gospodarczym.

Tuskanow poinformował dziennikarzy, że przed otwarciem forum rozmawiał z Protasem m.in. o budowie w obwodzie elektrowni atomowej i możliwości kupowania przez Polskę wyprodukowanej przez nią energii.

Rozmawiano też o najważniejszych problemach mieszkańców przygranicznych terenów. Tuskanow przyznał, że mieszkańcy obwodu chcieliby mieć możliwość otrzymywania polskich wiz bez zaproszeń. "Chodzi nam też o to, żeby były to wizy nie jednorazowe a wielokrotne, które by były wydawane na okres nie krótszy niż 3 lata" - powiedział Tuskanow.

Zarówno Protas jak i Tuskanow zapewnili, że liczą na jak najszybsze uruchomienie ruchu bezwizowego na przygranicznych terenach. Zdaniem Protasa swobodne przemieszczanie się do obwodu pozwoliłoby Warmii i Mazurom na "wzmocnienie swojej peryferyjnej teraz pozycji w Polsce i Europie".

Gubernator obwodu kaliningradzkiego dodał także, że rozmawiał z marszałkiem warmińsko-mazurskiego o otwarciu dla transportu ciężarówek przejścia Gusiew-Gołdap i żegludze po wodach terytorialnych polskich i rosyjskich.

Podczas konferencji prasowej gubernator Tuskanow przyznał także, że chciałby by polscy biznesmeni zajęli się w obwodzie świadczeniem usług komunalnych, a polskich rolników zachęcał do inwestowania w uprawę roślin cieplarnianych i hodowlę ryb na terenie obwodu.

Protas z Tuskanowem podpisali także plan 30 wspólnych przedsięwzięć na lata 2011-2013. W wykazie znalazły się m.in.: udział we wzajemnych imprezach wystawienniczych, wspólna organizacja międzynarodowych regat na Zalewie Wiślanym, wymiany weteranów wojennych podczas rocznicy Dnia Zwycięstwa, czy zbudowanie wspólnej strategii promocji Kaliningradzkiego Teatru Muzycznego i olsztyńskiego teatru im. S. Jaracza.

"Jeśli będzie się dynamicznie rozwijać współpraca między naszymi regionami, to damy impuls, stosowny sygnał naszym władzom państwowym. My doskonale wiemy, że granice powinny łączyć a nie dzielić" - mówił na konferencji prasowej Tuskanow.

Wizyta Tuskanowa była pierwszą od wielu lat oficjalną wizytą gubernatora obwodu kaliningradzkiego na Warmii i Mazurach.