Indeks Dow Jones po jednodniowej przerwie powrócił powyżej ważnego z powodów psychologicznych poziomu 12.000 punktów.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,50 proc. do 12.044,09 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,54 proc. i wyniósł 2.715,61 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,71 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.304,28 pkt.

Departament Handlu USA poinformował, że zapasy niesprzedanych towarów w kraju wzrosły w styczniu o 0,9 proc.; w grudniu wzrosły zaś o 1,1 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów mdm o 0,8 proc.

W pierwszym wyliczeniu podano, że indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w marcu 68,2 pkt, wobec 77,5 pkt zanotowanych w lutym. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 76,3 pkt.

Z kolei sprzedaż detaliczna w USA w lutym wzrosła o 1,0 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,7 proc., po korekcie. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w lutym o 0,7 proc., wobec wzrostu o 0,6 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się właśnie wzrostu sprzedaży detalicznej o 1,0 proc., a z wykluczeniem aut - spodziewali się wzrostu o 0,7 proc.

Ze spółek ponad 10 proc. zyskiwały akcje Ann Taylor po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych.

Kilka procent tracili notowani na nowojorskiej giełdzie producenci samochodów z Japonii: Toyota i Nissan.

Drożały akcje AIG po zapowiedzi odkupienia od amerykańskiego rządu obligacji należących wcześniej do ubezpieczyciela o wartości 15,7 mld dolarów.

Spadły notowania Medtronic, gdyż amerykańska komisja rejestracji leków odrzuciła najnowszy lek tej firmy.

Rosły akcje National Semiconductor, spadały Aeropostale. Obie firmy pokazały wyniki kwartalne gorsze od przewidywań rynku.

W górę poszły akcje Apple, który w piątek wprowadził do sprzedaży na rynek iPad2.