Gościem honorowym uroczystości otwarcia targów był były prezydent Lech Wałęsa. Na ceremonię zaproszono ponad 4000 osób, a jej punktem kulminacyjnym był pokaz animacji wykonanej w technologii 3D i przedstawiającej atrakcje turystyczne Polski: przyrodę, kulturę, a także miasta, które w przyszłym roku będą gospodarzami piłkarskich mistrzostw Europy. Film powstał w studiu postprodukcyjnym Platige Image pod kierunkiem reżysera Tomasza Bagińskiego.

Spektakl zakończył pokaz grupy tanecznej VOLT i tancerzy z programu telewizyjnego You Can Dance, do którego choreografię przygotował Agustin Egurrola.

Motto polskiej kampanii promocyjnej na ITB brzmi "Move Your Imagination" (porusz swą wyobraźnię). Jak powiedział podczas wtorkowej uroczystości minister sportu i turystyki Adam Giersz, kampania stanowi zaproszenie do odkrywania na nowo Polski - jako kraju o niezwykłej różnorodności kulturowej i krajobrazowej oraz kraju kreatywnych mieszkańców. Przypomniał, że Polska bierze udział w berlińskich targach turystycznych nieprzerwanie od 1971 r.

Niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle ocenił zaś, że wielu Niemców ciekawych jest wschodniego sąsiada. "Polska gościnność jest legendarna. Mamy okazję, by ją intensywnie przeżyć" - dodał.

Na tegorocznych 45. międzynarodowych targach turystycznych w Berlinie zaprezentuje się w sumie 11 tys. 163 wystawców z 188 krajów. Organizatorzy oczekują 160 tysięcy gości, w tym 100 tysięcy przedstawicieli branży turystycznej.

Polska prezentacja obejmuje 1500 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Swoją ofertę przedstawi około 70 polskich wystawców, w tym 16 regionów, a także cztery miasta, w których latem 2012 r. odbywać się będą rozgrywki piłkarskich mistrzostw Europy: Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk.

Od środy ITB dostępne będą dla przedstawicieli branży turystycznej, zaś w najbliższy weekend - dla szerszej publiczności. Zakończą się w niedzielę 13 marca.