Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, staniała rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 1,69 dol. do 103,75 dol.

Na giełdzie ICE Futures Europe w Londynie baryłka ropy Brent w dostawach na kwiecień tanieje o 1,72 dol. do 113,32 dol.

Arabska telewizja Al-Dżazira poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek, że Muammar Kaddafi zaproponował rebeliantom negocjacje, których rezultatem mogłoby być jego ustąpienie.

Kadafi wysłał do rebeliantów byłego premiera Jadallaha Azzuza Talhiego z propozycją negocjacji pokojowych, których efektem miałoby być ustąpienie libijskiego przywódcy.

Konkretne kroki zmierzające do ustąpienia dyktatora miałyby zostać podjęte na posiedzeniu libijskiego parlamentu - Powszechnego Kongresu Ludowego - którego zwołanie obiecał opozycji Kadafi.

Według arabskiej telewizji, w zamian za oddanie władzy, Kadafi domagał się gwarancji bezpieczeństwa dla siebie i swej rodziny, oraz zapewnienia, że ani on, ani jego najbliżsi nie staną przed sądem.

"Na rynku jest oczekiwanie na złagodzenie konfliktu politycznego, a to spowoduje, że ceny ropy prawdopodobnie spadną" - mówi Jonathan Barratt, dyrektor zarządzający Commodity Broking Services Pty w Sydney.

"Ceny ropy w USA mogą spaść do 85 dol. za baryłkę, gdy rynek znów zacznie koncentrować swoją uwagę na zapasach ropy" - dodaje.

Ropa w USA na zamknięciu handlu w poniedziałek kosztowała 105,44 dol./b, najwięcej od 26 IX 2008 r. Rdr wzrost cen wynosi obecnie 27 proc.