Raport publikowany jest co kwartał; powstaje na postawie informacji zgromadzonych w bazach InfoMonitora, Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich.

Jak wyjaśnił na środowej konferencji prasowej prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand, przez ostatnie trzy miesiące poziom zadłużenia Polaków wzrósł o 3,15 mld zł, czyli o ponad 12 proc., natomiast w ciągu ostatniego roku niespłacone zadłużenie wzrosło o 68 proc. "Gdyby te pieniądze zebrać w jednym miejscu, to ponad 28 mld zł wystarczyłoby na budowę 600 km autostrady między Gdańskiem a Krakowem" - powiedział Hildebrand. Swoich zobowiązań terminowo nie reguluje 5,3 proc. Polaków.

Hildebrand wyjaśnił, że w raporcie wzięto pod uwagę nie tylko zobowiązania wobec banków, ale także np. niezapłacone rachunki telefoniczne czy alimenty. Najbardziej zadłużony Polak mieszka w woj. mazowieckim; jego długi dochodzą do 87,6 mln zł. Najbardziej zadłużona Polka to także mieszkanka woj. mazowieckiego, a jej dług przekracza 35,5 mln zł. Według raportu problemy z regulowaniem swoich zobowiązań ma ponad 837 tys. Polek.

Wśród dłużników 59 proc. stanowią mężczyźni. Jak wynika z raportu, klient podwyższonego ryzyka finansowego to najczęściej mężczyzna w wieku między 30-39 lat, mieszkający w woj. śląskim lub mazowieckim. Jego średnie zadłużenie to 13 tys. 861 zł. Rejonem Polski, gdzie mieszka najmniejsza liczba dłużników jest województwo świętokrzyskie - długi ma tam 40 tys. osób. Najwięcej dłużników - 302 tys. mieszka w woj. śląskim.