Rada Nadzorcza PLL LOT zaakceptowała w poniedziałek nową strategię spółki. Ma ona m.in. pomóc usprawnić proces restrukturyzacji, poprawić wyniki finansowe i pomóc w uruchomieniu nowych połączeń LOT.

W posiedzeniu Rady uczestniczył dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Michał Marzec, który wspólnie z prezesem PLL LOT przedstawił zasady współpracy między firmami.

"Naszą wolą jest wspomaganie naszego narodowego przewoźnika w rozwoju nowych połączeń, bo leży to w interesie pasażerów. Wczoraj na posiedzeniu Rady LOT była omawiana kwestia budowy hubu przesiadkowego na naszym lotnisku" - powiedział we wtorek PAP rzecznik lotniska Przemysław Przybylski.

Hub to port przesiadkowy, tranzytowy oferujący bogatą siatkę połączeń oraz zapewniający odpowiednią infrastrukturę do obsługi ruchu pasażerskiego. Według ekspertów lotniczych, jest na niego miejsce w tej części Europy.

Przybylski powiedział, że za dwa, trzy tygodnie może dojść do podpisania listu intencyjnego o zacieśnianiu współpracy obu firm. "W tej chwili jest za wcześnie by mówić o szczegółach. Nasze biura analizują warunki, na jakich ma się odbywać ta współpraca" - powiedział.

Na początku lutego br. prezes spółki Marcin Piróg powiedział, że opracowywana przez spółkę strategia zakłada otwieranie kierunków długodystansowych, azjatyckich w pierwszym kwartale 2012 r. Zależy to od tego, "czy i kiedy będziemy mieli nowy samolot 787 Dreamliner" - mówił wówczas. Dodał, że pierwszy samolot ma być dostarczony na początku 2012 r.

PLL LOT za 2010 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 160 mln zł

PLL LOT za 2010 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 160 mln zł. Z informacji resortu skarbu wynika, że wśród głównych wierzycieli spółki są m.in. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, Towarzystwo Finansowe Silesia, Grupa PZU.

Z danych MSP wynika, że na koniec 2010 r. LOT zatrudniał 2 tys. 305 pracowników, wobec 3 tys. 470 w 2009 r. Łącznie zatrudnienie w grupie kapitałowej wyniosło 6 tys. 967 osób.

W ubiegłym roku przewoźnik przewiózł 4,5 mln pasażerów, co daje o 0,5 mln lepszy wynik niż w 2009 r. i tym samym zwiększył swój udział w rynku do 30 proc.

Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników znajduje się 6,93 proc. akcji spółki.