Według Międzynarodowej Organizacji Kawy (ICO) w styczniu br. funt kawy (ok. 453 gram) kosztował na giełdach niecałe dwa dolary USD, czyli o ponad 7 proc. więcej niż w grudniu 2010 r. i o 55 proc. więcej niż w rok wcześniej.

Od 2001 r. kawa podrożała aż o 333 proc. W ostatnich 2 latach jej ceny podskoczyły o ponad 100 proc., a od początku tego roku - o 13 proc. Transakcje kupna - sprzedaży kawy odbywają się głównie na Nowojorskiej Giełdzie Kawy i Cukru.

Kawa drożeje z roku na rok, bo jej produkcja nie nadąża za rosnącym popytem. Wielkość produkcji w dużym stopniu zależy od warunków pogodowych, ale na ceny ma wpływ nie tylko popyt, lecz także spekulacje na giełdowe, które nasiliły się w ostatnich latach - powiedział PAP Tomasz Gołyś, analityk z firmy doradczej Ekspander.

Handel hurtowy ziarnami kawowymi zdominowany jest przez grupę kilkunastu korporacji

Handel hurtowy ziarnami kawowymi zdominowany jest przez grupę kilkunastu międzynarodowych korporacji. Należą do nich m.in. Neumann Kaffe (Niemcy), Volcafe (Szwajcaria), Cargill (USA), Esteve (Brazylia/Szwajcaria), Aron (USA), ED & F Man (Wielka Brytania), Dreyfus (Francja), Mitsubishi (Japonia).

Szczególnie silną pozycję na rynku hurtowym mają także wielkie koncerny spożywcze, jak: Nestle, Kraft Foods, Folgers (Procter & Gamble) czy Sara Lee, które mają własne łańcuchy dostaw - od plantacji do konsumenta. Szacuje się, że te firmy kontrolują ok. 40 proc. globalnej konsumpcji tej używki - informuje portal tricker.pl.

ICO przewiduje, że w 2011 r. produkcja tego surowca wzrośnie o 9,5 proc. (do 134,8 mln worków po 60 kg). Wśród 11 największych producentów tylko Indonezja prognozuje zmniejszenie zbiorów. Nie mniej jednak ICO obawia się, że może spaść eksport kawy z powodu niekorzystnej pogody w Brazylii, która jest największym dostawcą tego surowca. W ubiegłym roku eksport kawy wyniósł 97,5 mln worków i w stosunku do 2009 r. wzrósł o 1,4 proc.