Wszystkie amerykańskie przedsiębiorstwa, które znalazły się na naszej liście, zwiększyły wartość o ponad 1000 proc.

Technologiczna czołówka

Na tle spółek amerykańskich reszta świata, na czele z Europą i Ameryką Południową, wygląda niezwykle blado. Najmocniejsza firma w Europie Zachodniej zyskała przez ostatnie dwa lata ponad 880 proc., a w Ameryce Południowej jeszcze mniej, bo 750 proc. Do USA mogą się równać jedynie spółki azjatyckie. Najlepsza z nich zyskała na wartości ponad 2,1 tys. proc. W silnej międzynarodowej konkurencji całkiem dobrze wypadły polskie firmy. Najlepsza z nich, działająca w branży medycznej Cormay, w dwa lata zdrożała o ponad 1000 proc.

Analizując nasz ranking i sektory, w jakich działają spółki, które w nim się znalazły, rzuca się w oczy ogromna reprezentacja firm wysokich technologii z USA. Na 20 spółek amerykańskich aż 11 działa w przemyśle farmaceutycznym, informatycznym czy biotechnologicznym. Wśród spółek azjatyckich przeważają producenci części zamiennych, żywności czy odzieży. – Nie dziwi mnie ten fakt. Stany Zjednoczone to naukowe centrum świata. Ameryka na badania i rozwój przeznacza 2,7 proc. swojego PKB. Nic więc dziwnego, że tamtejsze firmy stawiające na najnowocześniejsze technologie radzą sobie tak dobrze – mówi Jan Mazurek, główny analityk Investors TFI. Alarmuje, że w Polsce na badania i rozwój przeznaczane jest jedynie 0,6 proc. PKB.

Produkcyjni potentaci

Azja na czele z Chinami to światowe zagłębie siły roboczej. Tu produkuje się najwięcej ubrań, zabawek, sprzętu elektronicznego itp. Nic więc dziwnego, że to właśnie firmy produkcyjne znajdują się na czele azjatyckiego rankingu najszybciej rosnących spółek. – Wzrosty kursów spółek produkcyjnych w Chinach wynikają z ożywienia gospodarczego na świecie, a także siły tamtejszego rynku wewnętrznego. W Chinach tego typu inwestycje wydają się lepsze niż np. w banki czy spółki związane z branżą nieruchomościową – mówi Marek Buczak, zarządzający funduszami w Quercus TFI.

Zwraca uwagę, że za wzrostem poszczególnych sektorów w Stanach Zjednoczonych czy Europie mogą stać ogromne fundusze inwestycyjne, koncentrujące się na spółkach z wybranych branż. – Napływy gotówki do tych funduszy wymuszają na nich kupno coraz droższych aktywów. Nie oznacza to, że inwestycje te okażą się nietrafione, ponieważ perspektywy dla nowych technologii mogą być obiecujące – mówi Marek Buczak.

Dominujące USA

Najszybciej zyskującą na wartości spółką w USA okazała się firma produkująca i sprzedająca materace do łóżek Select Comfort Corporation. Myli się jednak ten, kto myśli, że to zwykłe materace. Niektóre z modeli sprzedawanych przez tę firmę kosztują kilka tysięcy dolarów. Firma ma ponad 400 swoich sklepów w Stanach Zjednoczonych. Większość spółek na liście 20 najszybciej rosnących w USA to firmy informatyczne, biotechnologiczne, farmaceutyczne czy telekomunikacyjne.

Fabryki w Azji

Na pierwszym miejscu rankingu azjatyckiego znalazła się spółka Nippon Manufacturing Service świadcząca różnego rodzaju usługi dla innych firm, między innymi wynajmuje wyspecjalizowanych pracowników technicznych. Jednak większość pozycji w rankingu zajmują spółki produkcyjne. Wiele towarów, jakie znamy z półek polskich sklepów, wytwarzana jest w fabrykach tych firm pod markami znanych światowych brandów.

Europa informatyczna

Na czele rankingu europejskiego stoi firma chemiczna Hexpol AB. Są spółki informatyczne i farmaceutyczne. Silnie reprezentowana jest branża wydobywcza, a także motoryzacyjna, ale nie przez producentów a dilerów. Na Starym Kontynencie jest więcej spółek wysokich technologii niż w Azji, ale mniej niż w USA. Wśród najbardziej zyskujących firm znajdziemy tu także więcej producentów niż w Stanach.

Reszta świata

Wśród spółek z reszty świata przodują firmy z Ameryki Południowej i Środkowej. W oczy rzuca się duża liczba firm działających na rynku nieruchomości oraz w finansach. Bogato reprezentowana jest branża wydobywcza.

Polska zróżnicowana

Wśród liderów wzrostów w naszym kraju trudno wybrać branżę, która byłaby reprezentowana najsilniej. Na pierwszym miejscu jest spółka Cormay, zajmująca się produkcją odczynników diagnostycznych i dystrybucją sprzętu medycznego. Wśród 20 zyskujących najszybciej spółek znalazły się także firmy informatyczne, wydobywcze (KGHM) czy producent sprzętu AGD – Amica.