Szwedzki telekom TeliaSonera potwierdził, iż złożył ofertę na przejęcie Polkomtelu, wiodącego w Polsce operatora telefonii komórkowej, który został wystawiony na sprzedaż przez udziałowców – podał serwis informacyjny Wireless Federation.

Według rzeczniczki szwedzkiego koncernu przedłożył on już formalną ofertę kupna polskiego operatora. Wstępna wycena firmy sięga kwoty 5 mld dolarów.

Polkomtel, który jest operatorem sieci Plus, należy obecnie do czterech polskich udziałowców i jednego zagranicznego akcjonariusza, brytyjskiego Vodafonu (24,4 proc.). Polscy udziałowcy to: PKN Orlen (24.4 proc.), KGHM Polska Miedz’ (24.4 proc.), Polska Grupa Energetyczna (21.85 proc.) and Węglokoks (4.98 proc.)

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że do przejęcia Polkomtelu szykują się takie wielkie firmy typu private equity, jak Apax Partners, Blackstone, TPG i CVC Capital Partners. Ale te informacje pojawiły się jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem sprzedaży telekomu.

W sumie ponad 20 firm, w tym Telenor, Telefonica i America Movil wykupiło dokumenty na temat przetargu, ale – jak podkreśla serwis Wireless Federation - często zabieg ten polega na zgromadzeniu informacji o rywalach niż faktycznym zgłoszeniu intencji kupna firmy.