Największy debiut szykuje Selvita, która z emisji chce pozyskać aż 40 mln zł. Zamierza wejść na rynek w I kwartale tego roku, podobnie jak gdański Blirt, który z oferty prywatnej pozyskał 9 mln zł (o 6 mln zł mniej, niż planował).

Obie te firmy opóźniły swój debiut. Selvita miała wejść na rynek w styczniu. Według jej prezesa Pawła Przewęźlikowskiego powody opóźnienia był dwa – niepewność dotycząca OFE (firma liczy, że ze względu na jej wielkość zainteresują się nią fundusze) oraz kolejny okres niepokojów dotyczących strefy euro, co groziło załamaniem notowań na giełdach.

Genomed planuje debiut w kwietniu. W drodze oferty prywatnej spółka zamierza pozyskać do 5 mln zł.

Genomed, Selvita i Blirt dopiero rozpoczynają działalność. Dlatego wyniki finansowe firm nie są imponujące. Selvita szacuje, że w 2010 r. zanotowała stratę. Jednak rentowność wzrasta i firma liczy, że w 2011 r. uda się jej uzyskać pozytywny wynik EBITDA. W ubiegłym roku spółka zanotowała 10 mln zł przychodów.

Genomed w 2010 r. uzyskał wpływy ze sprzedaży w wysokości 3,8 mln zł (wzrost o 100 proc.) przy zysku szacowanym na 0,4 mln zł. Dzięki inwestycjom oraz przy założeniu prognozowanego dynamicznego wzrostu popytu na badania genetyczne firma chce osiągnąć w 2014 r. przychody na poziomie 25 mln zł oraz zysk netto rzędu 4 mln zł.

Blirt rok 2010 również zakończył na minusie – ze stratą powyżej 1 mln zł. Firma prognozuje, że w 2012 r. uda jej się wypracować zysk na poziomie 2,9 mln zł.

Wszystkie firmy szukają środków na rozwój. Genomed, który na zlecenie firm, ośrodków naukowych i szpitali zajmuje się badaniami DNA, chce skierować swoją ofertę także do klientów indywidualnych. Za 4,5 roku firma chciałaby wybudować klinikę genomową.

Selvita zamierza rozwijać działalność badawczą. Do tej pory firma sprzedała dwa projekty badawczo-rozwojowe – jeden firmie Orion Pharma, drugi Adamedowi. Obecnie negocjuje sprzedaż swojego trzeciego produktu. Wśród zainteresowanych, jak twierdzą przedstawiciele spółki, są m.in. dwie spośród dziesięciu największych firm farmaceutycznych na świecie. Blirt chce w 2011 r. uruchomić m.in. własne laboratorium syntez oraz rozpocząć końcową fazę badań nad lekiem przeciwgrzybicznym.

Spółki przedstawiają dobre prognozy, jednak do tej branży inwestorzy na razie się nie przekonali. Na NewConnect jest notowanych pięć firm biotechnologicznych. Ich kursy spadają. Akcje Euroimplantu od początku roku spadły blisko o 50 proc., z 1,19 zł do 60 gr. Read-Gene potaniał o 28 proc., do 4,5 zł za papier, a Pharmena – o nieco ponad 4,5 proc., do 25,10 zł za akcje.

Również tegoroczni debiutanci tracą. Kurs Mabionu na NewConnect od czasu pierwszego notowania spadł z 13,50 do 12,70 zł. W lipcu na debiucie kurs Biomaximy wyniósł 7,90, a teraz akcje tej spółki kosztują 7,50.