Deficyt sektora finansów publicznych według metodologii UE w 2011 r. może być niższy o 2-2,5 pkt proc. PKB wobec 2010 roku - powiedział PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

"Deficyt sektora finansów publicznych za sprawą podjętych przez rząd działań już w 2011 roku obniży się o 2 do 2,5 pkt proc. PKB według metodologii UE. Na taki wynik złożą się wyższe dochody podatkowe, po pierwsze ze względu na opóźniony efekt przyspieszenia gospodarczego i zakończenia rozliczania strat przez przedsiębiorstwa i po drugie na skutek podwyżki stawek podatku - w sumie powinno to być ok. 10 mld więcej. Wprowadzona od 1 stycznia 2011 roku reguła wydatkowa, ograniczająca przyrost wydatków elastycznych, da oszczędność rzędu ok. 3-4 mld zł" - powiedział.

Resort finansów spodziewa się, że w 2010 r. deficyt sektora wyniósł ok. 7,9 proc. PKB.

"Zamrożony został także fundusz wynagrodzeń w sferze budżetowej. Pojawią się także wyższe dochody jednorazowe, a wśród nich m.in. zysk z NBP - tę wielkość poznamy jednak dopiero w kwietniu. W efekcie o co najmniej 6 mld zł niższy będzie deficyt budżetu państwa wobec wykonania za 2010 rok (i ponad 12 mld od zakładanego w budżecie państwa na rok 2010). Oczekujemy lekkiej poprawy wyniku podsektora lokalnego, także dzięki efektom cyklicznym skutkującym poprawą jego poziomu dochodów. Dodatkowo proponowane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym, jeśli wejdą w życie od 1 kwietnia 2011 roku, obniżą deficyt sektora finansów publicznych o 0,8 pkt proc. czyli 11 mld zł, poprawiając wynik podsektora ubezpieczeń społecznych" - dodał Kotecki.