Prezydent Komorowski obrońcą OFE

autor: Grzegorz Osiecki, Anna Gielewska02.02.2011, 03:00

Prezydent i rząd w sprawie OFE będą grać do jednej bramki. W dyskusji podzielili się jednak rolami. Minister Rostowski będzie bronił budżetu. Bronisław Komorowski praw klientów OFE. Lecz nie skieruje ustawy do TK

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (22)

 • mt(2011-02-02 22:41) Zgłoś naruszenie 00

  W momencie gdy powstawały OFE jeździłam na szkolenia w tym temacie- mam notatki z tych szkolęń. I tak - jest to MODEL CHILIJSKI - SYSTEM MEKSYKAŃSKI. Firmy OFE prowadzące II filar (tu muszą należeć wszyscy urodzeni po 31.12.1968 roku) mają gwarancję państwa, natomiast Firmy OFE prowadzące III filar (tu należą ci co sami dobrowolnie wpłacają dodatkowo na większą emeryturę) nie mają gwarancji państwa i mogą upaść. Do nowego systemy nie wchodzą księża i sędziowie - mają prawo do końca życia do emerytury 75% swoich poborów. Emerytury płatne z ZUS będa waloryzowane składki co kwartał, natomiast ci co będą należeć do OFE, będą przechodzić na emeryturę 60lat kobiety, 65 lat mężczyźni , nie będzie wcześniejszych emerytur dla nich , minimum muszą pracować odpowiednio 20 i 25 lat i nie będzie żadnych przywilejów. OFE są obliczone dla tych, którzy będą długo odkładać - czyli dla młodych. Będzie Urząd Nadzoru nad OFE który gromadzi środki i gdy któryś Zakład OFE upadnie, pokryje to państwo-czyli my.Powstaną Zakłady Emerytalne tj. prywatne firmy,które będą wypłacać emerytury dożywotnio. Np. gdy w II filarze uzbieramy kapitał 90000zł, to emerytura z tego będzie wynosić 500zł. Z II filaru dziedziczy beneficjent po śmieci ubezpieczonego gdy nie zaczął pobierać emerytury - 50% uzbieranego kapitału.

  Odpowiedz
 • Marcin(2011-02-02 21:56) Zgłoś naruszenie 00

  I co z tego jeśli i tak wiadomo że przyszłe emerytury będą cieniem naszych zarobków. Czy damy radę przeżyć taki skok? Zamiast normalnej pensji dostaniemy jej 30% albo i mniej. Co jak co ale musimy sami zadbać o dodatkowe środki.

  Odpowiedz
 • Krzysiek(2011-02-02 21:28) Zgłoś naruszenie 00

  samym ofe przyszlosc nie zbudujesz, niezbedne sa jeszcze inne inwestycje, ja zaufalem noblefunds mieszany, staram sie byc systematyczny

  Odpowiedz
 • n(2011-02-02 18:58) Zgłoś naruszenie 00

  Przeciez powiedziano że po przesunieciu pieniedzy z OFE nadal dług bedzie narastał,póżniej znowu planowana jest podwyżka VaT-u PO prostu nie ma pomysłu na gospodarkę.Można grać na giełdzie ,kupować złoto tylko potrzebna na to żywa gotówka.A kraj wyprzedany i zdezorganizowany.A my chowamy głowy w piasek.Trzeba zapytać gdzie znikaja pieniadze jak są wydatkowane że coraz wieksza i większa dziura w budzecie

  Odpowiedz
 • smile(2011-02-02 18:50) Zgłoś naruszenie 00

  mamy prezydenta?

  Odpowiedz
 • jolka(2011-02-02 15:41) Zgłoś naruszenie 00

  bronek z pod żyrandola to zwykły oszust ,wszystko co mówi ma wyglądać tak że coś robi ,ale niestety tylko stale mówi!

  Odpowiedz
 • Adri(2011-02-02 14:30) Zgłoś naruszenie 00

  Odradzam osobom , ktore sa w OFE i ZUSie aby wycofaly swoje pieniadze
  ktore ida przez pracodawce do tych instytucji.
  Dziwne plany ma PO jak widac .
  Nie maja perspektyw tylko zabieraja ludziom.
  Ludzie uciekajce z ZUSu i OFE...

  Odpowiedz
 • bonzo(2011-02-02 14:07) Zgłoś naruszenie 00

  ostatni akapit tekstu doskonale oddaje istotę reformy - ukrycie dziury budżetowej, ja rozumiem, że rok wyborczy i tak dalej... i popieram reala 1953 - reforma z 1999 roku była jedną z nielicznych długofalowych (a więc realnych) reform w naszym kraju i teraz odrywa się od niej z powrotem te cegiełeczki, które się w mozole przez 11 lat dokładało

  Odpowiedz
 • Komorowski to nie Lech Kaczyński(2011-02-02 12:06) Zgłoś naruszenie 00

  Tusk okrada emerytów, a Komorowski mu przyklaskuje! Po co ma złodziei podawać do Trybunału Konstytucyjnego, przecież to kolesie jeszcze z lat komuny, którym zawdzięcza żyrandol.

  Odpowiedz
 • bartek(2011-02-02 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma jak robota na czarno. Luz blus. Po co komu dawać i walczyć o swoje.

  Odpowiedz
 • julita(2011-02-02 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  Już widzę Komorowskiego na obronie. Kabaret sobie robicie z narodu? Zobaczymy jesienią kto kogo będzie bronił.

  Odpowiedz
 • Dobry milicjat(2011-02-02 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  i zły milicjant- taki kit to sobie możecie lemingom wciskać.

  Odpowiedz
 • luiza(2011-02-02 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  Ten Prezydent to wielka pomyłka. Nie cukrujcie prezydentowi bo on nie broni ani emerytów, ani OFFe. To zwykły pociotek w otoczeniu starych pryków i znajomków. Nadawałby sie na gajowego a nie prezydenta.

  Odpowiedz
 • cd nr 9(2011-02-02 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  Ps. Po obnizce 40%, system emerytalny sie zbilansuje.
  Emerytura od przecietnej pensji na obecne warunki bedzie wynosic okolo 500 zl netto, a od pensji minimalnej ponizej 250 zl netto.

  Tylko juz teraz nalezy wprowadzic "embargo" na wystawianie R. Frimla "Krola wloczegow".

  Odpowiedz
 • OB(2011-02-02 09:59) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Prezydencie, wystarczy, ze juz mamy podatek od skladki emerytalnej przesuniety w czasie, z ktorego w przyszlosci mozna zrezygnowac i tym sposobem podwyzszyc swiadczenia emerytalne. Nie musimy przesuwac skladek w czasie. Polski na to nie stac, chyba ze, obnizymy aktualne i przyszle 24% emerytury o prawie 40%.

  Odpowiedz
 • Stanisław(2011-02-02 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  ad bezrobotny magister: Nic nie zabiera OFE dla siebie, ponieważ jesteś bezrobotny i nie płacisz składki. Zadajmy sobie jednak inne pytanie. Faktem jest, że OFE utrzymuje prezesów, dyrektorów etc. Zobaczcie jednak o ile więcej pieniędzy pożera ZUS. Utrzymanie budynków, wielkiej administracji, tych wszystkich kobiet malujących sobie paznokcie. To jest dopiero moloch. Moim zdaniem reformować powinniśmy cały system. Zniesienie obowiązku ZUSU, jak również OFE. Jeżeli martwimy się o przyszłość ludzi niezaradnych to wprowadzić przymus oszczędzania/inwestowania pieniędzy (sposób dowolny: giełda, nieruchomości, obligacje, srebro, złoto, lokaty, konta oszczędnościowe). Z tego co wiem taki system obowiązuje w Niemczech. Istotną kwestią pozostaje też wypłata świadczeń dla teraźniejszych emerytów. I wydaje się, że ten ciężar musi wziąć na siebie podatnik.

  Odpowiedz
 • Były wyborca PO(2011-02-02 08:51) Zgłoś naruszenie 00

  Ten człowiek w staromodnych wąsach i okularach po historii może bronić najwyżej swojej szopy w Budzie Ruskiej, podwyżek VAT i paliwa po 5 zł.
  Naszych emerytur to by bronił prof. Kaczyński - wybitny specjalista w dziedzinie prawa pracy.
  Jakim ja byłem baranem że głosowałem kiedyś na PO

  Odpowiedz
 • Janeczek(2011-02-02 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Władza mówi (dokładniej, to obywatele pytani przez ankieterów) że prawie 50% ją popiera, to robi to, za co ją popierają.
  I dobrze nie ! niech walą w rogi durniów.

  Odpowiedz
 • Real 1953(2011-02-02 08:20) Zgłoś naruszenie 00

  Zmiany w OFE to zwykły szwindel i oszustwo.
  Rząd chce zagrabić naszą krwawicę i w zamian daje ( jak zwykle to bywa ) puste nic nie warte obietnice ( jak dowodzi tego samo życie ). Mam 58 lat , już raz w 1999r rząd jednostronnie zerwał umowę społeczną , którą byłem również objęty - zmienił mi na gorsze warunki tejże umowy. Zrobił to raz , ma zamiar zrobic to kolejny raz - to dlaczego mam wierzyc że nie zrobi tego również i jescze kolejne razy. Obecny zamiar dokonania zmian w OFE to nic innego jak zerwanie kolejny raz umowy społecznej . W mojej ocenie pogorszy mi to moją sytuację , jest to też zmiana warunków umowy zawartej w 1999r. Obserwując zachowanie władzy jak i rozwijajaca się sytuacje w obszarze systemów emerytalnych , mam przekonanie że rząd zerwie równiez kolejny raz umowe emerytalną gdy będzie wdrażał podwyższenie wieku emerytalnego . Nasza władza z dużą łatwością i bez zażenowania zrywa umowy społeczne i jednoczesnie deklaruje nowe zobowiązania - w które już tylko naiwny idiota może uwierzyć ) . W naszym kraju jedynie uprzywilejowani mogą liczyć na szanowanie ich praw nabytych - wszyscy pozostali to juz tylko podgatunek obywateli nie mogacych liczyć na uczciwe traktowanie ze strony władz.
  Jeżeli tak dbają o interes przyszłych emerytów to niech dadzą im swobodny wybór między OFE a ZUS.
  Oczywiście tego nie zrobią albowiem w ZUS-ie są puste obietnice polityczne , a w OFE realne pieniądze.
  ZUS ma tylko i wyłącznie długi oraz zobowiązania - bieżące ich zaspokojanie realizuje z dotacji państwowych , kredytów komercyjnych oraz przetrzymywanych środków II filaru których przekazywanie do OFE celowo opóźnia ( generując tym sposobem straty dla przyszłych emerytów ) . OFE ma zarówno zobowiązania jak i środki finansowe na ich pełne zaspokojenie ( zobowiązania i aktywa są zbilansowane ) .

  Odpowiedz
 • rewizor(2011-02-02 07:46) Zgłoś naruszenie 00

  co nam leśne dziadki,na wyrost nazywani teraz doradcy prezydenta,mogą zaproponować.Jak ich Newsweek opisuje ludzie w wytartych swetrach z kapciami z pomponem u góry mają dziś wpływ na hrabiego i jego decyzje.Znów poczuli wiatr w plecy ludzie których polityka dawno się skompromitowała i innych decyzji w sprawie OFE nie można się spodziewać,większości to nie dotyczy.Sprawa następna to nagle głosy krytyczne ,skok na nasze pieniądze-bo kolegom którzy w tych funduszach mają takie życie jak reklamowali w 1999-życie pod palmami-chce się ukrócić.Bo na to życie trzeba ruszyć tyłek i zacząć myśleć bo wykup obligacji skarbowych za moje pieniądze do męczących nie należy ani trudnych.Czemu to Balcerowicz dopiero teraz widzi katastrofę finansów,przypadek?wątpię

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane