Jak wynika z najnowszego raportu Departamentu Skarbu USA, beneficjentami tego programu są przede wszystkim ci Amerykanie, którzy nie mogli wywiązać się ze zobowiązań finansowych nie z powodu nieosiągalności kredytu hipotecznego, lecz wskutek złego stanu amerykańskiej gospodarki i bezrobocia.

Spośród osób, które w grudniu otrzymały wsparcie HAMP, 60 proc. stanowią Amerykanie, którzy stracili źródło utrzymania. Tylko 11 proc. dotyczy beneficjantów, mających trudności w uzyskaniu kredytów hipotecznych.

Najwięcej pomocy udzielono mieszkańcom Los Angeles i Nowego Jorku, a skład etniczny beneficjentów z grubsza odzwierciedla podziały etniczne w USA. 33 proc. to biali, 12 proc. Afroamerykanie, 18 proc. obywatele pochodzenia latynoskiego i 3 proc. to Azjaci. Jak podkreśla CNNMoney nie są to pełne dane, gdyż nie wszyscy wnioskodawcy ujawniają pochodzenie etniczne.

Raty kredytów w ramach programu HAMP są średnio obniżane o około 40 proc. Dla 18 proc. beneficjentów programu miesięczne spłaty spadły nawet o 1000 i więcej dolarów.