Akcja dotyczy:

• wyłącznie samochodów z bezpośrednim wtryskiem paliwa w silnikach benzynowych o pojemności 2.0 i 2.4l,
• wyprodukowanych w latach 2000-2008.

Przyczyną ogłoszenia akcji prewencyjnej jest prawdopodobieństwo przedwczesnego zużycia przewodu paliwowego lub zaworu regulacyjnego pompy paliwowej, w wyniku którego może incydentalnie wystąpić nieszczelność układu. Zjawisko to dotyczy wyłącznie samochodów kilkuletnich. Problem zdiagnozowano w kilkudziesięciu autach na terenie Japonii podczas rutynowych inspekcji technicznych. Na terenie Europy nie odnotowano żadnego zgłoszenia związanego z tym tematem. Nie zaobserwowano także żadnych przypadków wymagających nagłej interwencji.

Tylko na podstawie wyżej wymienionych, odosobnionych przypadków wykrytych na terenie Japonii, Toyota zdecydowała się prosić użytkowników również z Europy o wizytę w serwisie i nieodpłatną wymianę części. Według pierwszych szacunków Toyota Motor Poland będzie zapraszała ok. 6 600 właścicieli Avensisów I i II do odwiedzenia swojego lokalnego dilera i dokonania darmowej wymiany części.

W Avensisach znajdujących się obecnie w sprzedaży nie występują żadne problemy układu paliwowego. Toyota Avensis jest najbardziej niezawodnym na rynku modelem segmentu D we wszystkich klasach wiekowych według niemieckiego raportu TUV 2011 (samochody 2-3 letnie, 4-5 letnie, 6-7 letnie, 8-9 letnie, 10-11 letnie).
Podejście Toyoty jest konsekwencją przywiązania szczególnej wagi do jakości i niezawodności samochodów. W wyniku wykrycia odosobnionych przypadków na terenie Japonii koncern zdecydował się na bezkompromisową akcję również w innych krajach, gdzie nie raportowano żadnych problemów. Akcja ma charakter wyłącznie prewencyjny dla zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa użytkownikom.

To wyjątkowe na rynku motoryzacyjnym podejście Toyoty skutkuje najwyższymi lokatami osiąganymi w niemieckich rankingach bezawaryjności 2011. Niezależnie od przyjętej metodologii badania, modele Toyoty zyskują czołowe lokaty we wszystkich kategoriach wieku, przebiegu, czy segmentu samochodów.