We wtorek rząd przyjął informację o stanie prac nad Programem polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) oraz założenia do projektu nowelizacji Prawa atomowego. W założeniach tych resort gospodarki przewidział utworzenie Agencji Energetyki Jądrowej, która miałaby odpowiadać za przygotowanie planów oraz koordynowanie strategii rozwoju i funkcjonowania energetyki jądrowej.

Trojanowska powiedziała po wtorkowym posiedzeniu rządu, że starała się przedstawić Radzie Ministrów konieczność "stworzenia eksperckiego otoczenia rządu" w celu realizacji "długoterminowego, interdyscyplinarnego i kompleksowego" programu rozwoju energetyki jądrowej. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma ruszyć w 2020 r.

"Myślę o specjalnie powołanej agencji (AEJ), która będzie stanowiła zaplecze eksperckie dla podejmowania decyzji, dla utrzymania spójności i ciągłości strategii realizowanych w ciągu dekad. Ta decyzja nie została jeszcze podjęta, o tym będziemy decydować na etapie przygotowania nowelizacji ustawy Prawo atomowe" - powiedziała Trojanowska, która jest pełnomocnikiem rządu ds. energetyki jądrowej.

Dodała, że nowelizacja Prawa atomowego będzie "przedstawiona w najbliższym czasie Radzie Ministrów już jako projekt aktów prawnych". Rząd chce, by regulacje prawne dotyczące rozwoju energetyki jądrowej weszły w życie od połowy roku.

"Zakładamy, że ten bardzo intensywny czas, jaki dzieli nas do końca pierwszej połowy roku będzie czasem, kiedy będziemy jeszcze dyskutować, spierać się o szczegóły modelu funkcjonowania energetyki jądrowej w Polsce" - powiedziała Trojanowska.

Powołaniu AEJ ze względu na koszty sprzeciwiał się resort finansów

Powołaniu AEJ ze względu na koszty sprzeciwiał się resort finansów.

W grudniu rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos powiedziała PAP, że resort Jacka Rostowskiego wątpi w zasadność tworzenia Agencji Energetyki Jądrowej, pełniącej funkcję usługodawczą wobec ministra gospodarki. Inną kwestią dyskusyjną, zdaniem MF, są koszty przygotowania Państwowej Agencji Atomistyki do pełnienia roli dozoru jądrowego i radiologicznego dla energetyki jądrowej.

We wtorek Trojanowska oszacowała, że w ciągu 10 lat wydatki budżetowe na rozwój energetyki jądrowej w Polsce wyniosą ok. 790 mln zł.