Bardzo dobre dane z chińskiej gospodarki wzmogły obawy przed podwyżką stóp procentowych w tym kraju, oceniają analitycy. Na otwarciu indeks największych spółek zniżkował o 0,7%, a WIG o prawie 0,5%.

Nieco lepiej radziły sobie wskaźniki małych i średnich firm, ale i one znalazły sie pod kreską. „Po pierwszej godzinie handlu byki podjęły próbę odzyskania pola, jednak zakończyła się ona dynamiczną kontrą podaży.

W południe WIG20 tracił 0,9%, a w dalszej części sesji trwało mozolne odrabianie strat, jednak o powrocie nad kreskę nie było mowy" – ocenił analityk Open Finance Roman Przasnyski.

Liderem wzrostów wśród największych spółek były akcje Pekao SA, które momentami zwyżkowały o 1,8%, jednak a dłuższą metę tej skali wzrostu nie dało sie utrzymać. O ponad 1% rosły także papiery Tauronu, nad kreską usiłowały sie utrzymać akcje Telekomunikacji Polskiej, jednak ze zmiennym powodzeniem. „Największej przecenie ulegały walory KGHM, które po południu zniżkowały o 4%. O ponad 2% w dół szły papiery PKN Orlen.

Obu naszym surowcowym spółkom szkodziły wyraźnie spadające po ponad 2,5% notowania ropy naftowej i miedzi. Walory Lotosu spadały o niemal 3"- podkreślił analityk. Na głównych parkietach europejskich także nie działo się najlepiej. Początkowo indeksy w Paryżu, Londynie i Frankfurcie zniżkowały po 0,2-0,3%, jednak z czasem sytuacja jeszcze sie pogorszyła. Jedynie CAC40 bronił sie przez większą przeceną. Liderem spadków był parkiet w Tallinie, gdzie spadek przekraczał 2%, po ponad 1,5% w dół szły wskaźniki w Stambule i Moskwie. „Sytuacji na giełdach naszego kontynentu nie poprawiła informacja o mniejszej niż się spodziewano liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem.

Inwestorów nie wzruszyły też znacznie lepsze od prognoz wyniki Morgan Stanley. Najwyraźniej pozostawali oni pod wrażeniem danych z Chin, które były tak dobre, że zwiększyły obawy przed kolejna podwyżką stóp procentowych"- podkreślił Przasnyski. WIG20 zakończył dzień spadkiem o 1,13% do 2.726,25 pkt, przy obrotach na poziomie 1,03 mld zł. WIG zniżkował o 0,8% do 47.515,37 pkt. Obroty wyniosły 1,26 mld zł.