Na 25 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga 17. uważa, ze Rada Polityki Pieniężnej, RPP, podniesie główną stopę procentową z rekordowo niskiego poziomu 3,5 proc. do 3,75 proc. Zdaniem ośmiu analityków stopy nie ulegną zmianie. RPP ogłosi decyzję w środę po południu.

“Decydenci są zdeterminowani, aby wzmocnić złotego i wyhamować oczekiwania inflacyjne” – powiedział Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego w Warszawie – „Zwlekanie z podwyżką do marca nie pomoże w osiągnięciu tych celów”.

Złoty, który 29 listopada spadł do poziomu czteromiesięcznego minimum, podrożał w styczniu o 3 proc. m.in. w reakcji na wypowiedzi polityków, w tym Marka Belki, prezesa NBP na temat konieczności zwiększenia stop procentowych dla zdławienia inflacji.

„Komentarze prezesa NBP wzmocniły oczekiwania w sprawie podwyżki stóp w styczniu, co zawiera jednak ryzyko w wypadku, gdyby stopy nie wzrosły w tym miesiącu, gdyż wbrew deklarowanym intencjom złoty mógłby się osłabić, a wiarygodność szefa banku centralnego zostałaby nadwerężona” – stwierdził Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP w Warszawie.

Między listopadem 2008 roku i czerwcem 2009 Polska obcięła stopy procentowe o 2,5 punktu procentowego, co znacznie przyczyniło się do uniknięcia w Polsce recesji w czasie globalnego kryzysu finansowego.