Grupa Lotos, drugi w Polsce koncern naftowy, rozpoczęła w poniedziałek produkcję w hydrokrakerze, instalacji do wytwarzania paliwa dieslowskiego w gdańskiej rafinerii – podaje agencja Bloomberg.

“Hydrokraker rozpoczął funkcjonowanie w sobotę” – poinformował w e-mailu Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju. Dodał, że instalacja pracuje jeszcze na niskich obrotach ponieważ nie działają wszystkie współdziałające z nią urządzenia.

Instalację do hydrokrakingu zbudowano kosztem 5,6 mld zł. Jej obecna wydajność, która wynosi 2,2 mln ton paliw rocznie, zostanie zwiększona z czasem o 75 proc. do 10,5 mln ton rocznie.

Hydrokraking to proces rafineryjny służący do produkcji wysokiej jakości komponentów paliwowych poprzez reakcję destylatów próżniowych z wodorem na katalizatorze. Procesy hydrokrakingu przeważnie przebiegają pod bardzo wysokim ciśnieniem i dostarczają komponentów wolnych od siarki i zanieczyszczeń.

Dzięki nowym inwestycjom Lotos zdecydowanie zwiększy ofertę produktów najwyższej jakości, w tym paliwa dieslowskiego i lotniczego.