W relacji BBC z wtorkowego posiedzenia ministrów finansów UE nie podano więcej szczegółów, a zwłaszcza kryteriów, od których będzie uzależniona decyzja o kolejnym, tym razem bardziej wnikliwym studiowaniu ksiąg finansowych banków w Unii.

Poprzednie  finansowe testy wytrzymałości, zapoczątkowane po raz pierwszy w USA, przeprowadzono na początku roku w 91 dużych europejskich bankach. CEBS,  komitet europejskich nadzorów bankowych uznał, że siedem spośród nich nie przeszło tej próby.  Jedyny w grupie polski bank - PKO BP - sprawdzian zaliczył.


Próbę wytrzymałości przetrwały wszystkie banki włoskie, portugalskie, holenderskie, brytyjskie, belgijskie. W Niemczech - zgodnie z oczekiwaniami - nie udało się to mocno dotkniętemu przez kryzys finansowy bankowi Hypo Real Estate, ale poza nim przeszła pozostała trzynastka.

W Hiszpanii testu nie przeszło pięć kas oszczędnościowych, zaś w Grecji bank ATE. Podczas spotkania szefów finansowych resortów UE stwierdzono, że strefa euro znajduje sie na drodze ku odrodzeniu, ale sektor finansowy jest wciąż pogrążony w kłopotach. Ministrowie poparli także plan pomocy finansowej dla Irlandii w wysokości 85 mld euro, przyjęty w zeszłym miesiącu przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.