Wszyscy mieszkańcy Przasnysza jeszcze w tym roku zyskają dostęp do internetu. I to bezprzewodowego i całkowicie bezpłatnego. Taki luksus zafundowała im gmina.

Internet socjalny działa już w kilkunastu miastach, a nawet gminach. W przyszłym roku ich liczba wzrośnie kilkukrotnie, bo pieniądze na rozwój lokalnych, niezależnych sieci chętnie daje Unia Europejska.

– Aby móc korzystać z miejskiej sieci, wystarczy zwykły laptop albo specjalna karta sieciowa za około 100 zł podłączona do komputera stacjonarnego – opowiada sekretarz urzędu miejskiego w Przasnyszu Jarosław Szmulski. Zapewnia, że dostęp będzie bezpłatny, ale za to ograniczony. – Prędkość 256 kb/s, po godzinie używania będzie się rozłączał i będzie zablokowany dostęp do stron peer to peer, czyli filmu ani muzyki nie ściągniemy – tłumaczy, dodając, że to „takie minimum socjalne dla wszystkich mieszkańców”.

– Internet traktowany jest już jak prąd czy woda. W podstawowym zakresie powinien przysługiwać wszystkim – uważa Krzysztof Głomb, prezes stowarzyszenia „Miasta w internecie”. Uznania dostępu do internetu za usługę powszechną chce także Komisja Europejska i chętnie wspiera tego typu inwestycje. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8.3 o dofinansowanie do budowy publicznych sieci mogą ubiegać się gminy, powiaty i województwa. Pula do rozdysponowania to 360 mln euro. Wydaliśmy już ponad jedną czwartą tej kwoty.

Można skorzystać też z dotacji w ramach innych programów. Burmistrz Przasnysza złożył wniosek o dofinansowanie socjalnego internetu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego Działanie 2.1. Cała inwestycja kosztowała 328 tys. zł (miasto wyłożyło z własnej kieszeni ok. 50 tys. zł). Sama obsługa hot spotów to już znikome wydatki – rzędu 700 – 800 złotych miesięcznie.

Dziś tylko 13,5 proc. Polaków ma dostęp do sieci szerokopasmowej. Jak wynika z Euromonitora, za nami są już tylko Rumunia i Bułgaria. Zresztą nasz wynik i tak jest zawyżony przez duże miasta. W województwie mazowieckim z nowoczesnej infrastruktury internetowej korzysta 16 proc. mieszkańców, ale już w świętokrzyskim, opolskim i lubuskim – niewiele ponad 2 proc.

Olkusz zdecydował się na budowę socjalnego internetu bezprzewodowego, po tym jak inwentaryzacja wykazała, że co trzecie gospodarstwo domowe nie ma technicznych możliwości dostępu do sieci. W Niepołomicach tworzenie sieci połączone jest z cyklem szkoleń dla przyszłych internautów. Połowa otrzyma w prezencie komputery.

Podobnie już od kilku tygodni funkcjonuje sieć Wi-Fi w gminie Borki. Dostęp do bezpłatnej sieci ma tam ponad 700 rodzin, a 70 z nich dodatkowo dostało także laptopy.

Nowe prawo wspomaga rozwój internetu

W lipcu w życie weszła ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Dzięki niej ma być możliwe zapewnienie powszechnego dostępu do telekomunikacji, ze szczególnym naciskiem na szerokopasmowy dostęp do internetu. Ustawa zawiera regulacje sprzyjające rozwojowi konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, a także wiele rozwiązań prawnych wspomagających jednostki samorządu oraz przedsiębiorstw w tworzeniu sieci internetowej. Jednym z tych rozwiązań jest właśnie to, że jednostki samorządowe mogą świadczyć usługi dostępu do internetu bez pobierania opłat lub w zamian za opłatę niższą niż cena rynkowa.