Platformy Socaru pracują na Morzu Kaspijskim, gdzie Lotos Oil (spółka wchodząca w skład Grupy Lotos) dostarcza oleje silnikowe i smary. W ostatnich miesiącach do grona odbiorców dołączył operator kilku morskich platform wydobywczych.

Lotos Oil na tamtejszym rynku olejów ma 15 proc. udziałów.

Dyrektor spółki azerskiej EL-VE-EM LTD Elchin Maharramov poinformował, że kilka lat temu polskie produkty prawie nikomu w Azerbejdżanie nie były znane. "Dziś Lotos Oil jest jednym z najważniejszych dostawców na azerski rynek" - podkreślił.

Ponad rok temu w Baku Grupa Lotos i państwowy koncern Socar podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy prowadzeniu technicznych i ekonomicznych analiz przy realizacji przyszłych projektów biznesowych m.in. w Azerbejdżanie oraz Polsce.

Ponad połowa PKB i blisko 70 proc. wpływów budżetowych Azerbejdżanu pochodzi z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest ulokowana w sektorze wydobywczym.

W środę w Azerbejdżanie przebywał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Omawiał dalszą współpracę w ramach unijnego programu Partnerstwo Wschodnie, głównie w energetyce. Towarzyszyli mu m.in. polscy przedsiębiorcy z branży naftowej.