Głównymi udziałowcami EuRoPol Gazu są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom.

W ubiegłym tygodniu wiceprezes URE Marek Woszczyk zapowiedział, że spodziewa się wniosku taryfowego EuRoPol Gazu. Miał on umożliwić oferowanie przez nowego operatora magistrali (Gaz-System) krótkoterminowych usług przesyłowych.

17 listopada URE ustanowił Gaz-System operatorem polskiego odcinka jamalskiej magistrali gazowej. Gaz-System będzie zarządzać wolnymi mocami rurociągu i podpisywać nowe umowy przesyłowe. Natomiast wnioski do Urzędu o ustalenie taryfy na przesył gazu tą magistralą, jako właściciel koncesji na przesył, nadal będzie składać EuRoPol Gaz.

Do tej pory polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, którym rosyjski gaz płynie w stronę Niemiec, zarządzał właściciel magistrali - EuRoPol Gaz. Pod koniec października spółka ta i należący do Skarbu Państwa Gaz-System podpisały umowę ws. przekazania tej drugiej zarządzania rurociągiem.

Niezależności operatora domagała się Komisja Europejska

Niezależności operatora domagała się Komisja Europejska. Wyznaczenia operatora wymagało też znowelizowane polskie prawo energetyczne. Stosowny zapis znalazł się w podpisanej w zeszłym miesiącu w Warszawie polsko-rosyjskiej międzyrządowej umowie gazowej. Ponadto w porozumieniu tym uzgodniono, że taryfa tranzytowa dla rosyjskiego gazu będzie obliczana tak, by zapewnić roczny zysk netto EuRoPol Gazu na poziomie 21 mln zł.

Rosyjski dziennik "Kommiersant" ostrzegł w poniedziałek, że uregulowany niedawno konflikt gazowy między Rosją a Polską może wybuchnąć z nową siłą. Chodzi o udostępnianie mocy przesyłowych w polskim odcinku gazociągu jamalskiego, którym rosyjskie paliwo płynie do Niemiec.

Gazeta wyjaśnia, że "kierownictwo Gaz-Systemu, nowego operatora polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, gotowe jest dopuścić do niego strony trzecie już w II kwartale 2011 roku, co jest sprzeczne z interesami i planami Gazpromu". "Kommiersant" uważa, że "w ten sposób Polska chce wcielić w życie Trzeci Pakiet Energetyczny Unii Europejskiej w stosunku do magistrali Jamał-Europa, co do tej pory uważano za mało prawdopodobną, oddaloną perspektywę".

Rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska poinformowała w poniedziałek, że w ciągu pół roku będzie gotowa instrukcja ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej, która określi zasady korzystania z wolnych mocy przesyłowych przez podmioty trzecie. Dodała, że Gaz-System będzie respektował "prawa nabyte do obowiązujących w tej chwili umów przesyłowych". Chodzi o umowę z Gazpromem, na podstawie której przez terytorium Polski przepływa rocznie ok. 27 mld m sześc. gazu.