Wydłuża się lista banków, które korzystają z dostępnej w internecie centralnej bazy ksiąg wieczystych. Do końca miesiąca takie rozwiązanie wprowadzi Millennium, a do końca roku Bank Polskiej Spółdzielczości. Ich klienci, starając się o kredyt hipoteczny, nie będą już musieli dostarczać papierowych odpisów.
Wiarygodny internet
– Od czerwca, gdy są one powszechnie dostępne, oglądaliśmy księgi w internecie i sprawdzaliśmy, czy ich treść jest taka sama jak dostarczanych przez klientów odpisów papierowych. Wiemy, że ten system jest wiarygodny – mówi Robert Rodek, dyrektor w BPS.
Dlatego już niebawem, zamiast żądać od kredytobiorcy odpisu, pracownik banku sam sprawdzi, jakie są wpisy w księdze nieruchomości (można to zrobić pod adresem http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html). Dotyczy to całego postępowania kredytowego. W Millennium będzie inaczej. Jeśli będziemy chcieli przestać płacić ubezpieczenie pomostowe, bo w księdze pojawił się już wpis na rzecz banku, to trzeba będzie niestety dostarczyć papierowy odpis z KW.
– Dopiero pracujemy nad rozwiązaniem umożliwiającym skorzystanie z elektronicznego odpisu również w tym przypadku. To wymaga zmian w regulaminie, więc zajmie nam więcej czasu – mówi Agnieszka Nachyła z Millennium.

PKO wyznacza trend

Z danych firmy Expander wynika, że w czterech bankach nie wymaga się od klientów dostarczenia odpisów z księgi na żadnym etapie postępowania kredytowego. Są to BZ WBK, Eurobank, ING Bank Śląski i PKO BP. Niestety nie oznacza to, że wszyscy klienci unikną kolejek w sądzie po odpis z KW. Papierowy dokument jest bowiem najczęściej wymagany przy wycenie nieruchomości.
– Jeśli wycenę robi zewnętrzny rzeczoznawca, to trzeba dostarczyć mu odpis, ale naszemu analitykowi wystarczą informacje z księgi elektronicznej – mówi Renata Malicka z PKO BP.
Niektóre instytucje finansowe sprawdzają księgi elektroniczne przy składaniu wniosku kredytowego, ale gdy dochodzi do podpisania umowy, to koniecznie domagają się przedstawienia im urzędowego dokumentu.
– Tak jest w Lukas Banku, BPH, HSBC, Getin Noble Banku i DnB Nord. Sądzę jednak, że coraz więcej instytucji będzie akceptowało elektroniczne księgi przy wszystkich operacjach bankowych. Skoro zdecydował się na to największy polski bank, czyli PKO BP, to inne nie mają wyboru – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.
W Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych jest ponad 12 mln ksiąg wieczystych spośród ok. 18 mln istniejących w Polsce. Za odpis zwykły płaci się w sądzie 30 zł.