W 2012 roku 24 z 27 państw Unii Europejskiej zaprzestaną analogowo nadawać programy telewizyjne, a ich mieszkańcy będą mogli je odbierać cyfrowo - wynika z raportu firmy KPMG. Zdaniem ekspertów, w Polsce wyłączenie telewizji analogowej może opóźnić się do 2015 roku.
Reklama

Naziemna telewizja cyfrowa wprowadzana jest w całej Europie, sukcesywnie zastępując telewizję analogową. Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli także m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program), czy e-commerce (sprzedaż on-line).

Jak informuje KPMG, okres przełączania (ang. simulcast period), podczas którego odbywa się równolegle transmisja telewizji analogowej i cyfrowej, został już zakończony w 13 państwach europejskich, w tym w 10 z UE. Tymczasem zaplanowane w Polsce na 2013 rok wyłączenie nadawania telewizji analogowej (tzw. switch-off) może - zdaniem ekspertów KPMG - zostać opóźnione nawet do roku 2015.

W opinii analityków, jednym z głównych czynników opóźniających ten proces w Polsce jest impas legislacyjny - nadawcy telewizyjni i dostawcy infrastruktury nie wiedzą, na jakich zasadach mają wdrażać telewizję cyfrową w Polsce.

"Tylko uruchomienie kilka miesięcy temu dwóch multipleksów mających na celu odtworzenie w wersji cyfrowej oferty analogowej - czyli dostępu do wybranych programów nadawanych przez TVP, Polsat, TVN i TV Puls - odbyło się z prawie rocznym opóźnieniem. Ponadto wciąż wymaga zakończenia proces wyboru operatora tzw. pierwszego multipleksu, bez czego niejasny jest ostateczny sposób i termin wyłączenia emisji analogowych, a więc i pełne uruchomienie emisji cyfrowej" - zauważa Jerzy Kalinowski z KPMG.

Opóźnienie w procesie cyfryzacji ma także pozytywny skutek - polscy konsumenci korzystają ze standardu kodowania sygnału MPEG-4, dzięki któremu można oglądać więcej kanałów niż w wykorzystywanym w Europie Zachodniej standardzie MPEG-2. MPEG-4 jest też standardową metodą kompresji dla telewizji wysokiej rozdzielczości (ang. High Definition, HD), ponadto ułatwia transmisję obrazu 3D.

KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. Zatrudnia 140 tys. pracowników w 146 krajach. W Polsce KPMG działa od 1990 roku. Obecnie zatrudnia blisko 1,2 tys. osób w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Drugi multipleks, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca 2011 roku obejmie swoim zasięgiem prawie cały kraj.

Trzeci multipleks z programami TVP - TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia - został uruchomiony w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim (zasięgiem zostanie objęte 58 proc. mieszkańców tego obszaru). Będzie on jednak tzw. "multipleksem szczątkowym" - nie będzie mógł objąć swoim zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2. Nadal jednak nie został uruchomiony pierwszy multipleks, na którym znajdą się: TVP1, TVP2, TVP oraz cztery inne programy. Ma on objąć zasięgiem cały kraj jeszcze przed wyłączeniem telewizji analogowej, jednak nie został rozwiązany problem wyboru jego operatora.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.