Wyznaczenie Gaz-Systemu na niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego to krok milowy w zmianie sposobu funkcjonowania polskiego rynku gazu - powiedział w czwartek wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

Woszczyk podkreślił, że do tej pory nie było na magistrali niezależnego operatora systemu, a istotą wyznaczenia Gaz-Systemu jest zagwarantowanie stronom trzecim, czyli dowolnym przedsiębiorstwom posiadającym gaz, dostępu do usługi transportu Jamałem.

Poinformował, że wnioski do URE o ustalenie taryfy na przesył gazu tą magistralą jako właściciel koncesji będzie nadal składać EuRoPol Gaz.

Do tej pory operatorem polskiej części Jamału był EuRoPol Gaz

Do tej pory operatorem polskiej części Jamału, którym rosyjski gaz płynie w stronę Niemiec, był należący głównie do PGNiG i Gazpromu - EuRoPol Gaz. Pod koniec października EuRoPol Gaz oraz należący do Skarbu Państwa Gaz-System podpisały umowę ws. przekazania zarządzania rurociągiem. Zapis o tym znalazł się w umowie gazowej między rządami Polski i Rosji; niezależności operatora domagała się też Komisja Europejska. Wyznaczenia operatora wymagała też nowelizacja polskiego prawa energetycznego.

Chodzi o tzw. zasadę TPA (Third Party Access), czyli dostępu stron trzecich do infrastruktury przesyłowej; za jej przestrzeganie ma odpowiadać operator.