Firma Expander sprawdziła, na jakich warunkach można spłacić kredyt mieszkaniowy wcześniej, niż wynika to podpisanej umowy. Okazuje się, że tylko w BZ WBK, DnB Nord, ING, mBanku, Banku Pocztowym i Polbanku klient może to zrobić, nie ponosząc żadnych opłat. W najgorszej sytuacji są osoby, które zadłużyły się w Getin Noble Banku.

– Jeśli w pierwszym roku od udzielenia pożyczki zechcą spłacić cały kredyt, muszą zapłacić bankowi ekstra 5 proc. jego wartości – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

W kolejnych latach ta opłata jest zmniejszana o 1 pkt proc. rocznie. Dopiero po pięciu latach można bez dodatkowych kosztów spłacić kredyt. W BGŻ i BPH również po pięciu latach można taką operację przeprowadzić za darmo, ale przez całe pięć lat obowiązuje stawka równa 2 proc. wartości kredytu.

W większości banków taka sama opłata obowiązuje przez trzy lata. W Eurobanku jest nieco drożej – przez trzy lata trzeba zapłacić 3 proc. O połowę niższa stawka obowiązuje w BOŚ-u, Alior Banku i Raiffeisen Banku. 1,5 proc. karnej prowizji przy wcześniejszej spłacie trzeba też zapłacić w PKO BP. Tu jednak stawka obowiązuje w całym okresie spłaty pożyczki.

– W PKO BP za to po dwóch latach przestaje obowiązywać opłata za częściową spłatę pożyczki. Można to wykorzystać i po dwóch latach spłacić 99 proc. kredytu, a potem resztę – i w ten sposób uniknąć wysokiej opłaty – radzi Sadowski.

Eksperci twierdzą, że coraz więcej osób jest zainteresowanych wcześniejszą spłatą pożyczki.

Według nich niektórzy kredytobiorcy mają teraz przypływ gotówki, bo poprawiła się sytuacja na rynku nieruchomości i łatwiej jest im sprzedać posiadane mieszkanie, dom lub działkę. Jest jeszcze jeden czynnik, który może zachęcać do wcześniejszej spłaty kredytu.

W porównaniu z sytuacją sprzed roku – dwóch lat wyraźnie spadły marże kredytowe. Coraz bardziej opłaca się więc spłacić drogi kredyt uzyskany w czasie kryzysu tańszą pożyczką, którą można otrzymać obecnie.

Bank zagwarantował sobie prowizję w umowie

Zasady wcześniejszej spłaty pożyczki są określone w umowie kredytowej. Jest w niej dokładnie napisane, kiedy bank ma prawo pobrać dodatkową opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu i w jakiej będzie ona wysokości. Klient zawsze może jednak złożyć wniosek z prośbą o rezygnację z pobrania tej opłaty.