Cześć krajów obawia się, iż posunięcia Rezerwy Federalnej USA uderzy w ich eksport, gdyż ich waluty będą mocniejsze. Szef banku centralnego Chin, Zhou Xiaochuan wezwał do zastanowienia się nad „reformą międzynarodowego systemu walutowego”. Nie zasugerował, jak system powinien być zmieniony – relacjonuje BBC

W środę centralny bank USA zapowiedział, że przeznaczy 600 mld dolarów na wykupienie rządowych obligacji mając nadzieję, iż taki zastrzyk pieniądza pozwoli ożywić amerykańską gospodarkę. Ale jak na razie, decyzja ta doprowadziła do osłabienia dolara, pobudzając eksport USA i przyczyniając się do podrożenia importu.

„Jeśli polityka wewnętrzna jest optymalna dla samych Stanów Zjednoczonych, równocześnie nie jest ona optymalna dla świata, zapowiada dla niego szereg negatywnych skutków” – powiedział prezes Zhou.

Chiński wiceminister spraw zagranicznych Cui Tiankai podkreślił, że Rezerwa Federalna ma prawo do podejmowania decyzji bez wcześniejszych konsultacji z innymi krajami, ale – jak dodał – jest nam winna jakieś wyjaśnienia.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble występując w telewizji zastrzegł, iż „z całym szacunkiem, ale polityka USA jest bez żadnego pomysłu”. Zapowiedział rozmowy dwustronne z przedstawicielami USA w tej sprawie oraz podniesienie kwestii na szczycie G20 w Seulu, zapowiedzianym na przyszły tydzień.