Pawlak do banków: macie ściąć spready

autor: Roman Grzyb05.11.2010, 03:00; Aktualizacja: 05.11.2010, 08:01

Wicepremier ds. gospodarczych - Waldemar Pawlak - dobiera się do bankowej żyły złota. Chce, żeby kredyty walutowe były spłacane po średnim kursie NBP. Obecnie różnica w kursie, po jakim banki udzielają kredytów i po jakim są one spłacane, może sięgać w przypadku franków nawet 37 groszy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • Anty lichwa(2010-11-05 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    Pomysł jak najbardziej słuszny, niestety są nikłe szanse by wszedł w zycie. Lichwiarze w białych koszulach dyktują warunki ponieważ dysponuja kapitałem, w dodatku jest to najcześciej nie ich kapitał a kapitał który zdeponowali u nich ludzie na marnie oprocentownych lokatach. Obracają cudzymi pieniędzmi zarabiając na tym krocie. Obecnie najlepiej oprocentowane lokaty to ok 5% netto zysku, zaciągając kredyt konsumpcyjny płacimy odsetki na poziomie 15 - 20%, co dzieje sie z różnicą 10-15% nie trudno sie domysleć ... Niestey jak to zwykle bywa, złodziejowi ciezko dobrać się do skóry.

    Odpowiedz
  • księgowy(2010-11-05 07:35) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda tylko, że o złotowych kredytach hipotecznych wcale się nie rozmawia, a są dużo wyższe niż walutowe.

    Walutowe kredyty dostają bogaci, a o bogatych zawsze się walczy.

    Odpowiedz
  • baca(2010-11-05 07:40) Zgłoś naruszenie 00

    " bo spready to dla nich żyła złota."--- POważnie ? i autor artykułu zapomniał dodać że w ten oto sposób rzeczywiste oprocentowanie kredytu wynosi nawet 16-19 % ! ! !

    Panie Pawlak obudził się pan dopiero czy cóś ?
    - od lat strzyżemy barany , a pan tego nie zatrzyma !-- to ja mówię panu ,baca ze wzgóż Golan .

    Odpowiedz
  • wit(2010-11-05 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    Zielona Strefa Mocy ma rację , banki juąż tak nas dołują że lepiej nie mówić

    Odpowiedz
  • 2049(2010-11-05 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    TEN PAJAC DO DWÓCH NIE UMIE POLICZYĆ

    Odpowiedz
  • Olek(2010-11-05 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Wicepremierze- zastępco samego Tuska!
    Proszę najpierw, po raz kolejny, poprawić umowę "gazową" z Rosją i przestać nas okłamywać. Proszę o tym powiadomić również swojego wiceministra. Niech nie idzie w pańskie ślady i przestanie pieprzyć głupoty o zatwierdzeniu umowy przez UE. Ależ jest Pan żałosny, Panie Pawlak. Żal mi Pana.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2010-11-05 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Rzeczywiście sytuacja jest paradoksalna albowiem jedna strona umowy jednostronnie ustala warunki jej wykonania co jest w prawnie zabronione. Niewątpliwie zastąpienie miękkiej regulacji jaką jest rekomendacja nadzoru przez twardą - zapis ustawowy jest koniecznością aby wyeliminować nieuczciwe praktyki części banków. Dla klienta jest lepiej gdy od początku wie ile wyniesie marża kredytu i prowizja nawet wysoka niż gdy jest robiony w konia na raty już w trakcie spłaty rzekomo najtańszego kredytu. Zdarzają się banki które mają ,,specjalne" kursy franka w godzinach pobierania rat kredytów hipotecznych które później wracają do normalności.

    Odpowiedz
  • Leonardo da V.(2010-11-05 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Oho,najwidoczniej ktoś z najbliższej rodziny Pawlaka lub on sam,doświadczył na własnej skórze "wolnego rynku" .Należy spodziewać się w najbliższej przyszłości prac sejmu nad ustawą uniemożliwiającą bankom takie praktyki .Oczywiście ,tylko względem posłów ,senatorów i ich rodzinom.Albo załatwią to inaczej.Pamiętacie ulgę na gosposię?To może teraz ulga za spread?Dlaczego nie?Przecież "elita" musi mieć wszystkie możliwe udogodnienia:zarówno te z epoki socjalizmu jak np.odprawy jubileuszowe,"trzynastki,"czternastki",deputaty węglowe,premie za niepalenie w pracy,za niespóźnianie,za brak absencji i sto innych ,których robole dawno zostały pozbawione lub nawet nie wiedziały o ich istnieniu ,oraz zdobycze kapitalizmu:sowite odprawy i odszkodowania za jednodniowe nawet piastowanie stanowisk,premie okolicznościowe i fury pieniędzy wypłacanych sobie za wymyślanie i realizowanie "projektów"funta kłaków niewartych.

    Odpowiedz
  • Walduś - podgląda Łukaszenkę(2010-11-05 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    xxx

    Odpowiedz
  • klient i były bankowiec(2010-11-05 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    rzygać się chce jak się słucha tych różnych "pracowników instytucji zaufania publicznego" - ciągły szantaż, że bankom zabroni się orzynać klientów, to wszyscy za to zapłacimy. A KNF to instytucja pozorująca działania - co by się banki, przyszłe miejsca pracy nie obraziły. Lichwa to mało powiedziane o działalności dzisiejszych banków - jest to zwykłe wyłudzanie pieniędzy i to z zastraszaniem, czyli wymuszanie. Taka działalność jest ponoć ścigana prawem...

    Odpowiedz
  • zocha(2010-11-05 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Forumowicze, czy nie widzicie, że jest to typowa kiełbacha wyborcza, co ja piszę! To jest wyborcza Sucha Krakowska>

    Odpowiedz
  • Olek(2010-11-05 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    zawsze wiedzialem ze walutowe to kiepski pomysl, ryzyko, ciagla zmiana kursow i w dodatku coraz trudniej o taki kredyt

    Odpowiedz
  • oliwia(2010-11-07 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    tez uwazam ze zlotowkowe lepsze, przed walutowym wybronil mnie doradca z open finance i jestem mu teraz bardzo wdzieczna, poniewaz prawie na kazdym protalu czytam ze nie bedzie mozna sprzedac mieszkania z kredytem walutowym

    Odpowiedz
  • Marcin(2010-11-08 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    I tak właśnie jest z walutowymi, jak banki sobie zaśpiewają lub skoczą kursy walut. Bierz w tym w czym zarabiasz i po sprawie.

    Odpowiedz
  • harmony(2010-11-09 00:09) Zgłoś naruszenie 00

    złotówkowe są bardziej dostępne, a teraz będą i często tańsze

    Odpowiedz
  • Adrian(2010-11-09 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma jak w swojej walucie przynajmniej mozna później spać spokojnie! Ja mam kredyt w RnS w getin banku i jak dla mnie to najkorzystniejsza oferta, jaką mi zaproponowali.

    Odpowiedz
  • Ania(2010-11-10 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ja przy wyborze kredytu korzystałam z doradcy Openfinance i od razu polecił mi w złotówkach przynajmniej bez ryzyka, wiem ile płacę.

    Odpowiedz