Wpływy z prywatyzacji warszawskiego parkietu wyniosą ponad miliard złotych. Instytucje zapłacą za jeden papier 46 zł. Cena dla drobnych graczy została zaś ustalona na 43 zł, czyli na maksymalnym dopuszczalnym poziomie.
Zainteresowanie ofertą GPW w tej grupie przerosło oczekiwania brokerów. Najwięksi optymiści spodziewali się, że na akcje spółki zapisze się 230 – 250 tys. osób, czyli tyle, ile wzięło udział w tegorocznych ofertach PZU i Tauronu. Tymczasem zapisy na papiery GPW przekroczyły 323 tysiące. Więcej osób, bo 830 tysięcy, wzięło udział jedynie w prywatyzacji Banku Śląskiego w 1994 r.

Rachunki na rodzinę

– To efekt między innymi niskiej maksymalnej wartości zapisu. Inwestorzy korzystali z istniejących i nowych rachunków założonych na rodzinę czy znajomych, aby zapisać się na większą liczbę akcji. Nie bez znaczenia jest też rozpoznawalność marki GPW. Na pewno jest większa niż Tauronu – mówi Roland Paszkiewicz z CDM Pekao.
Jedna osoba mogła złożyć zapis na maksymalnie 100 akcji GPW. Jak poinformował wczoraj Aleksander Grad, minister skarbu, średni zapis inwestora indywidualnego opiewał na 95 akcji, a każdy inwestor, który złożył zapis na maksymalny pakiet, może liczyć na 25 akcji.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MSP do drobnych graczy ma trafić 30 proc. sprzedawanych akcji GPW. Pozostałe 70 proc. kupią instytucje, wśród których popyt też miał zdecydowanie przekroczyć liczbę dostępnych akcji.

"W dniu 28 października 2010 roku akcjonariusz sprzedający, w uzgodnieniu z globalnymi koordynatorami oraz w porozumieniu z oferującym ustalił, w formie aneksu cenowego, o którym mowa w prospekcie: cenę sprzedaży akcji sprzedawanych dla inwestorów indywidualnych w wysokości 43 zł za jedną akcję oraz dla inwestorów instytucjonalnych w wysokości 46 zł za jedną akcję" - czytamy w dzisiejszym komunikacie GPW.

GPW podała, że ostateczną liczbę akcji ustalono na 26.786.530, w tym na 8.035.959 akcji dla inwestorów indywidualnych i na 18.750.571 dla inwestorów instytucjonalnych.

Krajowe instytucje sygnalizowały wcześniej, że już 43 zł to wysoka cena za akcję GPW. Według zarządzających spółka powinna w najbliższych latach znacząco poprawiać zyski, o co najmniej 30 proc. rocznie, aby uzasadnić taką wycenę.

Szansa na udany debiut

Wyższa cena akcji GPW dla instytucji to jednak dobra wiadomość dla drobnych graczy.
– Cena powyżej 43 zł zwiększa szansę na udany debiut. Możliwe, że część instytucji będzie gotowa dokupić tego dnia akcje spółki, skoro i tak zdecydują się płacić za nie dużo w ofercie – mówi jeden z maklerów.