Cyfrowy sygnał publicznego nadawcy od jutra odbierać będą mogli mieszkańcy województw: mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
W cyfrowej jakości pojawi się TVP 1, TVP 2, TVP Info (w wersjach regionalnych), a także TVP Kultura i Historia.
Na starcie zasięgiem objętych zostanie tylko 58 proc. mieszkańców regionu. W roku 2011 cyfra ma dotrzeć do kolejnych województw, m.in. lubuskiego, łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego, i objąć sygnałem 65 proc. ich mieszkańców. Sygnał TVP ma docierać wówczas do 16,6 mln Polaków. Dopiero w roku 2014 trzeci multipleks pokryje 98 proc. populacji kraju. TVP tłumaczy te opóźnienia brakiem wolnych częstotliwości.
– Włączanie kolejnych nadajników trzeciego multipleksu uzależnione jest od tempa, w jakim zwalniane będą częstotliwości zajmowane obecnie przez sygnał analogowy. A to zależy od tego, kiedy ruszy nadawanie pierwszego multipleksu – tłumaczy Andrzej Kaźmierski, zastępca dyrektora ośrodka TVP Technologie.
Na tej wiązce częstotliwości trzy miejsca zajmować mają TVP 1, TVP 2 i TVP Info, a cztery pozostałe trafić mają w ręce nowych nadawców. Start uzależniony jest od tego, kiedy zostanie uchwalona specjalna ustawa, przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Nadawanie rozpocznie z kolei multipleks drugi, na którym są TVN, Polsat, TV 4 i TVP Puls. Jego operatorem jest TP Emitel. Spółka buduje też sieć na potrzeby trzeciego multipleksu TVP. Wartość dziesięcioletniego kontraktu podpisanego z publicznym nadawcą wynosi 615,6 mln zł.
Start nadawania cyfrowego nie oznacza, że zniknie obraz analogowy. Andrzej Kaźmierski podkreślał wczoraj, że emisje analogowe zostaną wyłączone nie wcześniej niż w połowie roku 2012 i nie później niż w roku 2015 wyznaczonym jako ostateczny termin zlikwidowania analogu przez UE.
– W tym czasie będziemy nadawać jednocześnie sygnały analogowe i cyfrowe – podkreśla.
Docelowo oferta trzeciego multipleksu TVP może się różnić od dzisiejszej. Jeśli TVP pozostanie na 3. miejscach pierwszego multipleksu, na trzecim zwolnią się miejsca na nowe programy.
– Docelowo chcielibyśmy, by na pierwszym multipleksie „Jedynka” i „Dwójka” nadawana była w jakości HD – zapowiedział Włodzimierz Ławniczak.
W obecnej ofercie drugiego multipleksu brakuje też TVP Sport. Pytany przez „DGP” o powody Włodzimierz Ławniczak przyznał, że udostępnienie kanału blokują umowy na wyłączność z platformami i kablówkami. Nie chciał ujawnić, kiedy dobiegają końca i kiedy kanał sportowy pojawi się w darmowej ofercie.
Jak oglądać cyfrową telewizję
Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej nadawany jest w formacie MPEG-4.
● By ją odbierać, najlepiej kupić telewizor z wbudowanym już tunerem do odbioru sygnału. Ma go większość obecnych w sklepach odbiorników.
● Innym sposobem może być zakup osobnego dekodera. By złapać sygnał, wystarczy zwykła antena.